MET Gala 2023 uczci dorobek Karla Lagerfelda 

Cesarz mody, niepokorny człowiek renesansu, geniusz i pracoholik – tak w wielkim i bardzo umownym skrócie opisać można Karla Lagerfelda, którego wkład we współczesną modę trudno przecenić. Nie powinno więc nikogo dziwić, że to właśnie jemu nowojorskie Metropolitan Museum of Art chce poświęcić przyszłoroczną MET Galę.

Reklama

MET Gala jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie mody. Impreza organizowana przez redakcję amerykańskiego „Vogue’a” skupia nie tylko projektantów i fanów mody, ale również przedstawicieli świata filmu, muzyki, polityki czy sportu, a także bogatą elitę.

„Oscary Mody” – bo tak określana jest w branży impreza organizowana przesz nowojorskie Museum of Art – przy okazji wielkiego balu zbiera pieniądze na rzecz Instytutu Kostiumów działający w ramach MET.

MET Gala jest również preludium do otwarcia tematycznej wystawy w muzeum, a goście w ramach zaproszenia mogą jako pierwsi obejrzeć ekspozycję.

Temat przewodni wydarzenia wybierany jest kilka miesięcy wcześniej nie tylko ze względu na przygotowywaną wystawę w muzeum. Organizatorom balu zależy również, by projektanci przygotowujący kreacje gwiazd pojawiających się na imprezie mieli odpowiednią ilość czasu, by stworzyć spektakularny projekt. Zwykle to właśnie stylizacje gwiazd zaproszonych na MET Galę budzą największe emocje!

Jak już wspomnieliśmy, przyszłoroczna META Gala poświęcona będzie twórczości Karla Lagerfelda zmarłego na początku 2019 roku. W 2023 roku niemiecki projektant i fotograf obchodziłby 90. urodziny.

 

Karl Lagerfeld - człowiek, który wykreował współczesną modę i ocalił Chanel

Pierre Balmain, Jeanne Patou, Chloe, Krizia, Valentino – to wielkie domy mody, w których Karl Lagerfeld przez lata rozwijał swój talent. W połowie lat 60. ubiegłego wieku projektant porzucił modę na rzecz sztuki i wyjechał do Włoch. W 1967 roku postanowił ponownie dać modzie szansę i rozpoczął pracę w Fendi, z którym był związany artystycznie aż do śmierci. W 1983 roku Karl Lagerfeld został dyrektorem kreatywnym Chanel i to dzięki niemu dom mody stworzony przez Coco Chanel stał się jednym z najbardziej znanych i pożądanych marek świata!

Chanel na wiosnę 2013 - look book sfotografowany przez samego Karla Lagerfelda / Chanel Chanel na wiosnę 2013 - look book sfotografowany przez samego Karla Lagerfelda / Chanel

Zdecydowanie Karl Lagerfeld znał się nie tylko na modzie, ale również doskonale na biznesie czy marketingu, a wszystko czego się dotknął obracał w złoto niczym mityczny król Midas. Na przestrzeni dekad stworzył nie tylko własną markę modową, ale również nawiązała wiele ciekawych współprac, opanowując sukcesywnie niemal wszystkie segmenty dóbr luksusowych - perfumy, meble, dodatki do wnętrz, dzieła sztuki itp.

Współpracował również z popularnymi koncernami takimi jak Coca-Cola, lody Magnum czy H&M. Z tą ostatnią marką to właśnie Karl Lagerfeld rozpoczął serię „Wielkich projektantów dla H&M”. Napisał nawet książkę o diecie – „The Karl Lagerfeld Diet”!

Karl Lagerfeld dla H&M / materiały prasowe Karl Lagerfeld dla H&M / materiały prasowe

Ostatnia kolekcja Karla Lagerfelda została zaprezentowana została niecały miesiąc przed śmiercią projektanta. Był to pokaz Chanel haute couture, na którym niestety Karl Lagerfeld nie pojawił się już osobiście.

MET Gala 2023 poświęcona twórczości Karla Lagerfelda odbędzie się 1 maja 2023 roku. Wydarzenie wspierane jest przez Chanel, Fendi, markę Karl Lagerfeld i Condé Nast.