Martyna Zastawna wśród 15 najbardziej inspirujących bizneswoman na świecie

- Od czyszczenia butów do jednej z 15 najbardziej obiecujących kobiet w biznesie na świecie! Moja historia robi się jeszcze bardziej ciekawa – tak swój najnowszy post na Linkiedinie rozpoczyna Martyna Zastawna – polska bizneswoman i właścicielka marki woshwosh, propagująca ideę zrównoważonego rozwoju w świecie mody.

Reklama

Teraz do licznych sukcesów w swoim portfolio Martyna Zastawna może dopisać również to, że została jedną z 15 kobiet na świecie, które zostały wybrane przez Departament Stanu USA do programu mentoringowego Fortune Most Powerful Women. Organizatorzy tego niezwykłego wydarzenia docenili przede wszystkim ogromny wkład Martyny Zastawnej w popularyzowanie wiedzy na temat recyklingu, odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju na modowym rynku w Polsce.

Martyna Zastawna / archiwum prywatne, foto: Kuba Łysiak Martyna Zastawna / archiwum prywatne, foto: Kuba Łysiak

 

Polska bizneswoman rozmawiać będzie w Waszyngtonie, Nowym Jorku i na Harvardzie 


- W maju przez kilkanaście dni - w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Filadelfii, San Francisco, Harvardzie i Atlancie będę miała niezwykła okazję spotykać się z przedstawicielami świata polityki, nauki i przede wszystkim biznesu. Patagonia, Nike, Allbirds, Google, Pinterest, Unilever - to tylko część firm, z którymi będę miała przyjemność rozmawiać, czerpać inspirację, ale także opowiadać o rozwoju sustainability w Polsce i Europie – pisze dalej dumna Martyna Zastawna i dodaje, że to ogromna szansa zarówno dla niej osobiście, jak i dla całej Polski.

- Podczas programu mentoringowego w USA poznam czołowych przedstawicieli świata polityki, nauki i przede wszystkim biznesu. Możliwość spotkania z nimi i kontynuowania rozmów czy współpracy będzie nie tylko inspiracją do wdrożenia zmian w naszym kraju, ale także możliwością do tego, aby zainteresować ich Polską – dodaje polska bizneswoman w rozmowie z Well.pl.

Martyna Zastawna z woshwosh / Instagram @zastawna_martyna, foto: Kuba Łysiak Martyna Zastawna z woshwosh / Instagram @zastawna_martyna, foto: Kuba Łysiak

Martyna Zastawna: "To ogromna szansa dla mnie i dla Polski" 

Martyna Zastawna w rozmowie z Well.pl wspomina, że szanse na dostanie się do tak nielicznego grona nie były zbyt wielkie. Tym bardziej jest dumna z tego, że to właśnie jej udało się dostać do Fortune Most Powerful Women.

- Do programu zgłaszanych jest kilka tysięcy kobiet z całego świata, w styczniu - kiedy dowiedziałam się, że jestem jedną z nominowanych przez Polską Ambasadę - byłam niezwykle podekscytowana, ale swoje szanse oceniam na 20-30 proc., konkurencja była gigantyczna.

Kiedy okazało się, że jestem jedną z TYCH KOBIET aż podskoczyłam z radości. To dla mnie niezwykłe wyróżnienie, ale także ogromna szansa. Wiem, że mogę jeszcze więcej - dla Polski, dla rozwoju cyrkularności w naszym regionie, ale także możliwość zrobienia międzynarodowej kariery w oparciu o zrównoważony rozwój stoi przede mną otworem. Tego dnia uwierzyłam, że wszystko jest możliwe – podsumowuje.

Początkiem woshwosh była iskra, mały impuls, który narodził się z własnej potrzeby. Po 15 latach od założenia firma Martyny Zastawnej to wielkie przedsiębiorstwo, które naprawia buty w całej Polsce i nie tylko.

Uczy również wielkie korporacje jak we własnych liniach produkcyjnych opracowywać systemy recyklingowe. Biznesmenka w rozmowie z Well.pl wspomina, że to, co dały jej lata prowadzenia własnej firmy, to przede wszystkim poznanie świata biznesu. Idea natomiast była zawsze.

- Gdyby nie moja chęć szerzenia idei zero waste zapewne tego biznesu nigdy by nie było. To co się zmieniło to przede wszystkim poznanie realiów rynku, tym czym kieruje się biznes, jak naprawdę wygląda społeczna świadomość, na co należy kłaść największy nacisk. Mimo, że czasem walę głową w mur, to nie tracę nadziei i staram się codziennie walczyć o lepsze jutro – mówi Martyna Zastawna.

Martyna Zastawna na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach 

Martyna Zastawna będzie jedną z Prelegentek, które wezmą udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach 2023. Polska bizneswoman pojawi się w panelu ZRÓWNOWAŻONA MODA, w którym wraz z innymi wybitnymi gośćmi (Zosią Zochniak z Ubrania do Oddania, Agnieszką Oleksyn-Wajdą czy Jackiem Ostrowskim) chcemy zastanowić się, jak wdrożyć ideę zrównoważonego rozwoju w branży tekstylnej. Chcemy również sprawić, by przemysł modowy przestał być traktowany w Polsce po macoszemu, bo – choć wydaje się błahostką – to on w dużej mierze odpowiada za emisję CO2 na świecie.

-  Moda generalnie traktowana jest przez niektórych lekceważąco, a to przecież jeden z największych emitentów co2 na świecie! Moją misją, i mam nadzieję osiągnąć to także swoimi rozmowami z politykami, naukowcami i biznesem w USA, zmiana tego. Urealnienie problemu i pilne wdrażanie zmian – komentuje Martyna Zastawna, odpowiadając na pytanie, dlaczego rynek tekstylny i modowy nie jest traktowany również poważnie, co logistyka czy rolnictwo.

Panel ZRÓWNOWAŻONA MODA rozpocznie się 25 kwietnia 2023 o godzinie 16.30 w ramach EEC 2023. Będzie można go również oglądać online po zalogowaniu się na stronie eecpoland.eu.