Wycena LVMH przekroczyła 500 mld dolarów

Pod koniec kwietnia spółka LVMH jako pierwsza firma z Europy przekroczyła wycenę rynkową na poziomie 500 mld dolarów. Cena pojedynczej akcji giganta rynku dóbr luksusowych, do którego należą marki takie jak Givenchy, Bulgari, Sephora, Louis Vuitton, Loro Piana, Dior czy Tiffany & Co., tylko w tym roku urosła o 30 proc. i obecnie wynosi prawie 900 dolarów. Od 2016 roku firma urosła natomiast aż pięciokrotnie.

Reklama

Aktualnie LVMH znalazło się także w pierwszej dziesiątce najbardziej wartościowych spółek giełdowych świata, co oznacza umocnienie pozycji Bernarda Arnaulta na szczycie listy najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek aktualnie wyceniany jest na około 212 mld dolarów – o około 50 mld dolarów więcej niż drugiego w zestawieniu Elona Muska. Skąd jednak tak wyśmienite wyniki całego LVMH?

Rynek dóbr luksusowych stale rośnie

Według raportu magazynu „Bloomberg” wpływ na to miała przede wszystkim stale rosnąca sprzedaż dóbr luksusowych w Chinach. Na początku kwietnia LVMH odnotowało bowiem 17-procentowy wzrost sprzedaży w pierwszym kwartale, który aż dwukrotnie przewyższył prognozy analityków.

To z kolei zbiegło się także w czasie z umocnieniem euro w stosunku do innych walut. „Bloomberg” wskazuje jednak, że to najprawdopodobniej nie koniec wzrostów firmy i już w przyszłym roku wartość jej akcji może przekroczyć granicę tysiąca dolarów.

– LVMH jest obecnie wyceniane za nisko, biorąc pod uwagę atrakcyjność sektora dóbr luksusowych, silne portfolio marki i najlepsze na świecie zarządzanie – przekonywała w rozmowie z „Bloombergiem” Ashley Wallace, analityczka Bank of America.

 

LVMH nie jest jednak jedyną firmą z segmentu dóbr luksusowych, która korzysta z historycznego popytu. Przykładowo marka Hermès odnotowała 23-procentowy wzrost sprzedaży w pierwszym kwartale tego roku, a ceny akcji koncernów takich jak Kering (właściciela Balenciagi i Gucci) oraz Burberry, również odnotowały gwałtowny wzrost.