Luksusowe sneakersy - pasja warta miliony! 

Rzadkie sneakersy, trykoty meczowe znanych sportowców czy kolekcje luksusowych ubrań ulicznych osiągają astronomiczne ceny podczas licytacji.

Reklama

Tylko w tym roku dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał koszulkę meczową Michaela Jordana z finałów NBA z 1998 r. za rekordową kwotę 10,1 mln dolarów, a 200 par butów Nike Air Force 1 stworzonych we współpracy z Louis Vuitton przez zmarłego projektanta Virgila Abloha – za łącznie 25 mln dolarów.

Christie’s również dostrzega olbrzymi potencjał w tym rynku, dlatego też pod koniec września dom aukcyjny ogłosił stworzenie zupełnie nowego działu o nazwie „Departament X”.

– Trzymając rękę na pulsie kultury popularnej i ewolucji tego, co dziś zyskuje miano luksusu, z dumą ogłaszamy wprowadzenie na rynek Departamentu X. Będziemy oferować ekscytujące przedmioty, które obejmą kilka głównych elementów współczesnej popkultury – muzykę, modę i historię sportu – mówiła w oświadczeniu prasowym Caitlin Donovan, nowa szefowa Departamentu X.

Luksusowe sneakersy na aukcji w Christie's 

Na inauguracyjnej aukcji nowego działu Christie’s pojawią się natomiast prawdziwe perełki ulicznej mody – dwie pary niezwykle rzadkich sneakersów Ye Walks. Obie pary pochodzą z 2008 r. i zostały zaprojektowane przez rapera Kanye Westa we współpracy z firmą Nike – zanim jeszcze muzyk na dobre związał się z Adidasem.

Donda Air Jordan VI, fot. Christie's Donda Air Jordan VI, fot. Christie's

Pierwsza para to Donda Air Jordan VI stworzona na część zmarłej w 2007 r. matki Westa – Dondy West. Buty te nigdy ostatecznie nie trafiły do oficjalnej sprzedaży, a na świecie istnieje zaledwie od 4 do 6 ich egzemplarzy wyprodukowanych wyłącznie dla Kanye i kręgu jego najbliższych przyjaciół.

Nike Air Yeezy 1 Prototype, fot. Christie's Nike Air Yeezy 1 Prototype, fot. Christie's

Drugie buty, które pojawią się na aukcji to Nike Air Yeezy 1 Prototype. Sneakersy inspirowane są modelem Air Jordan 3, a Kanye West miał je na sobie podczas historycznej, pięćdziesiątej ceremonii wręczenia nagród Grammy – wydarzenia, które nie tylko było momentem przełomowym dla kultury sneakersów, ale także dla kariery samego Westa jako projektanta ubrań.

Obie pary wystawione przez Christie’s uznawane są za święte graale wśród kolekcjonerów butów, a ich ceny z pewnością sięgną kilku milionów dolarów.

Dlatego też Caitlyn Donovan jest spokojna o swój nowy departament, mimo że niektórzy kolekcjonerzy coraz głośniej twierdzą, że sześciocyfrowe kwoty za sneakersy i ubrania to bańka spekulacyjna. Donovan przewiduje jednak, że wzrost cent tak zwanego „hype-wearu” prawdopodobnie utrzyma się pomimo spadających akcji i obaw związanych z recesją.