Luksusowe perfumy a kryzys ekonomiczny

Choć skutki inflacji dotknęły w tym roku większości branż, to jednak producenci luksusowych perfum nie mogą na nie narzekać. Według raportu firmy NPD Group sprzedaż ekskluzywnych zapachów damskich w pierwszym półroczu 2022 r. wzrosła bowiem o 137 procent w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim, z kolei męskich – o 100 procent.

Reklama

Drugie półrocze z pewnością również zakończy się sukcesem – w końcu listopad i grudzień to miesiące, w których segment luksusowych perfum przeżywa największy rozkwit. O ile jednak takie wzrosty łatwo wytłumaczyć przedświąteczną gorączką zakupową, o tyle sukces branży w pierwszym półroczu nie jest już taki oczywisty.

Luksusowe perfumy 2022 - branża kwitnie

Według autorów raportu jednym z głównych powodów może być fakt, że na początku 2022 roku nastąpiło ostateczne poluzowanie obostrzeń pandemicznych.

Co za tym idzie, ludzie po dwóch latach spędzonych głównie w domach tym chętniej i intensywniej powrócili do życia towarzyskiego, celebrując każde wyjście ze zdwojoną siłą – także poprzez ubiór i perfumy.

Jednocześnie wielu ludzi uznało, że po wyczerpującym okresie pandemii należy im się odrobina rozpusty. I tu znów, drogie perfumy zaspokajały za jednym zamachem potrzebę zadbania o siebie oraz dogodzenia sobie.

Jest wreszcie też trzeci powód. W przeszłości klienci podchodzili do zakupu luksusowych perfum z delikatną rezerwą - nie mogli być bowiem pewni, że wybrany zapach na pewno trafi w ich gusta. Obecnie jednak problem ten został rozwiązany przez marki takie jak CopyCat, które umożliwiają zakup kilku testowych próbek wybranych perfum przez kupnem właściwego flakonu.

Czy jednak trend wzrostowy w branży perfum utrzyma się w 2023 r.? Wiele wskazuje na to, że tak, w końcu miłość do luksusu wśród konsumentów na pewno nie spadnie, podobnie jak chęć do dogadzania sobie - zwłaszcza we wciąż niepewnych czasach.