Marka Walter Albini wraca na rynek mody luksusowej

Po 40 latach od śmierci Waltera Albiniego luksusowa marka modowa sygnowana jego imieniem i nazwiskiem wraca na rynek. Za jej wskrzeszeniem stoi Bidyat Group, szwajcarski fundusz inwestycyjny, którego szefem jest Rachid Mohammed Rachid, biznesmen i były minister handlu i przemysłu Egiptu. To on zarządza także spółką Mayhoola for Investments, do której należą m.in. Valentino i Balmain.

Reklama

9 maja Bidyat Group oficjalnie poinformowała za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, że wykupiła prawa do własności intelektualnej i archiwów Waltera Albiniego i rozpoczyna prace nad przywróceniem marki na rynek. Sam Rachid nie krył ekscytacji z tego powodu, stwierdził m.in., że brand jest „perłą włoskiej mody wysokiej”.

– To dla nas niezwykły zaszczyt móc odkrywać tę ukrytą perłę włoskiej mody i studiować jej rozległe dziedzictwo, by stworzyć fundamenty na przyszłość. Walter Albini zasługuje na należne mu miejsce wśród topowych luksusowych marek na globalnym rynku – przekonywał w oświadczeniu prasowym Rachid.  

 

Wznowienie działalności Waltera Albiniego będzie w dużej mierze możliwe dzięki dużemu archiwum pozyskanemu od kolekcjonerki dr Barbary Curti, która sprzedała Bidayat Group zbiór ubrań, sztuczną biżuterię, rysunki, fotografie i inne pamiątki związane z projektantem i zostanie główną doradczynią firmy. Bidayat aktualnie nawiązuje też współprace z muzeami, wydawnictwami i innymi instytucjami kulturalnymi w celu szerzenia świadomości dziedzictwa Albiniego przed wznowieniem działalności brandu.

Spekuluje się ponadto, że na czele marki Walter Albini miałby stanąć Alessandro Michele, jeden z największych współczesnych wizjonerów mody i były dyrektor kreatywny Gucci, który odpowiada za potrojenie zysków marki. Jednak aktualnie ani Michele, ani Bidyat Group nie potwierdzają tej informacji.

Kim był Walter Albini, legenda włoskiej mody?

Walter Albini był jedną z najciekawszych postaci w świecie włoskiej mody, a jego projekty święciły triumfy w latach 70. XX wieku. To on wprowadził na włoski rynek zasady prêt-à-porter, tworząc autorskie kolekcje, które następnie były sprzedawane w różnych butikach różnych marek. Ten innowacyjny sposób działania pozwolił mu docierać ze swoją wizją do szerokiego grona odbiorców.

Styl Albiniego był wielowarstwowy i składał się z licznych inspiracji zaczerpniętych od projektantów i artystów, których spotkał na swojej życiowej drodze. Modową wolność Paula Poireta łączył z elementami Bauhausu, konstruktywizmu i sztuki art deco. Jego wielką muzą była Coco Chanel, ale elementy charakterystyczne dla jej twórczości starał się podawać w „nowoczesnym sosie” futuryzmu.

Główne wyróżniki mody Waltera Albiniego to m.in.: szerokie spodnie, słynna koszulowa marynarka, płaskie kołnierzyki, abstrakcyjne nadruki oraz bermudy. Motywy przewodnie, które przewijały się w jego kolekcjach, to m.in. znaki zodiaku, balet czy szkocki terrier. Stworzył również podwaliny pod tzw. „total look”, w którym każdy element, nawet najmniejszy dodatek, powinien współgrać z całością.

Walter Albini swoją pierwszą autorską kolekcję zaprezentował w 1975 roku. Niedługo później – choć designer był u szczytu swojej kariery – jego producenci nie byli w stanie wywiązać się z zobowiązań finansowych, a Walter Albini musiał zawiesić swoją działalność. Projektant zmarł na AIDS w 1983 roku w Mediolanie w wieku zaledwie 42 lat.