Kilkuetapowe oczyszczanie twarzy w wydaniu Marii Antoniny
Jak podają źródła historyczne, Maria Antonina przykładała ogromną wagę do oczyszczania skóry twarzy. Wymagał tego ciężki makijaż, który z ochotą nosiły ówczesne arystokratki, kochanki i trendsetterki. „Tapeta” w stylu Kim Kardashian to przy nim „make up no make up”!
Pierwszym krokiem w demakijażu Marii Antoniny był płyn do mycia twarzy, Eau Cosmetique de Pigeon. Zgodnie z przepisem podanym w książce "The Toilette of Health, Beauty, and Fashion" przygotowywano go z duszonych gołębi, soku z lilii wodnych, melonów, ogórków, cytryn, okruchów bagietki oraz białego wina.
Następnie na twarz Marii Antoniny nakładano tonik z kropli winorośli oraz słynną maseczkę z dwóch łyżeczek koniaku, 1/3 filiżanki mleka w proszku, soku z cytryny i jednego białka jajka.
Co ciekawe, wiele Francuzek do dziś chętnie korzysta z tego przepisu, zapewniając, że dzięki maseczce skóra jest jędrna, promienna i zrewitalizowana.

Zabiegi pielęgnujące dłonie
Maria Antonina przywiązywała dużą wagę do balsamów i innych kremów, które odżywiały i nawilżały jej dłonie. Aby mikstury mogły lepiej zadziałać, królowa co noc zakładała do spania zwykłe rękawiczki. Ten zabieg możemy powtarzać także dziś, wybierając przy tym kremy dostosowane do potrzeb naszej skóry.
Dużą popularnością cieszą się zabiegi parafinowe, które polegają na zanurzeniu dłoni w ciepłym wosku. W ten sposób, oprócz głębokiego nawilżenia, możemy uzyskać także ukojenie przy bólach towarzyszących reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Naturalna farba do włosów
Żona Ludwika XVI uwielbiała eksperymentować z włosami. Bardzo często poddawała się najróżniejszym koloryzacjom włosów, które wykonywano wówczas przy pomocy naturalnych składników. Aby nadać swoim pasmom blasku, stosowała eliksiry przygotowane z kurkumy, drzewa sandałowego i rabarbaru.
Czy koloryzującą płukankę do włosów możemy stosować także dzisiaj? Cóż, dzisiejszy świat beauty chyli się ku naturze, a w drogeriach coraz częściej możemy spotkać kosmetyki przygotowane w dużej mierze z ziołowych mieszanek.

Kurkuma na włosy
Na szczególną uwagę zasługuje kurkuma, która działa antybakteryjne, wzmacnia i rozświetla włosy. Skutecznie walczy z łupieżem, a także przeciwdziała wypadaniu włosów i wpływa pozytywnie na ich porost. Jak przygotować mieszankę z kurkumą?
Jeśli potrzebujesz maseczki na porost włosów, wystarczy, że ¼ szklanki oliwy lub oleju kokosowego dodasz łyżkę kurkumy. Stworzoną w ten sposób papkę należy wetrzeć we włosy, założyć czepek foliowy i odczekać około 45 minut. Po tym czasie należy dokładnie spłukać mieszankę i umyć włosy delikatnym szamponem.

Relaksujące kąpiele w stylu królowej
Maria Antonina leżąca w wannie po brzegi wypełnionej dużą ilością piany i kwiatów to jeden z kultowych kadrów filmu „Maria Antonina” z Kirsten Dunst w roli głównej. Co ciekawe, choć XVIII-wieczna Francja raczej stroniła od higieny, królowa rzeczywiście bardzo często brała kąpiele. I to nie byle jakie!
Woda była wzbogacana o najróżniejsze dodatki, mające odżywić i nawilżyć skórę. Mowa tu między innymi o siemieniu lnianym, otrębach czy słodkich migdałach i orzeszkach piniowych. Dzisiaj możemy sięgnąć po specjalnie przygotowane olejki do kąpieli, które wpłyną na ukojenie nerwów, a także po odprężające sole kąpielowe.
Pamiętaj, że wzięcie relaksujące kąpieli 1-2 godziny przed snem poprawi jakość snu i zwiększy szansę na szybsze zaśnięcie.

Francuskie perfumy stylu Marii Antoniny
XVIII wiek, a szczególnie Wersal, pozostawiał wiele do życzenia, jeśli chodzi o higienę. Jednak Maria Antonina, znana z ogromnej wrażliwości na piękno w każdej postaci, zawsze dbała o to, by jej sypialnia pachniała świeżymi kwiatami. Nie wykorzystywała przy tym jednak kolorowych bukietów.
Jej przestrzeń wypełniały mgiełki zapachowe z nutami jaśminu i kwiatu pomarańczy oraz lawendowe olejki eteryczne.
Jean-Louis Fargeon – słynny francuski aptekarz i perfumiarz - przygotowywał dla niej nawet specjalne perfumy stworzone z róży, jaśminu oraz bergamotki. Podobno towarzyszyły królowej każdego dnia, nawet w chwili pojmania przez rewolucjonistów.
