Horsebit Loafer Gucci - kultowe mokasyny mają 70 lat 

Dokładnie 70 lat temu wyprodukowano pierwszą parę mokasynów Horsebit Loafer Gucci. Od tej pory buty te nie pozwoliły o sobie zapomnieć, stając się symbolem luksusu i prestiżu.

Reklama

Z tej okazji podczas trwającego w czerwcu 2023 roku Milan Fashion Week, włoski dom mody przygotował instalację artystyczną w galerii sztuki Spazio Maiocchi o nazwie "Gucci Horsebit Society". 

Twórcy instalacji zadbali o to, by była to interdyscyplinarna podróż przez symbolikę Horsebit Loafer

 

Choć czerwiec już dawno za nami, mokasyny to doskonały wybór na jesienne dni. Choć w ofercie wielu sklepów znajdziemy wiele różnych propozycji, Horsebit Loafer Gucci to klasyka gatunku. Oto ich 70-letnia historia w pigułce! 

Horsebit Loafer Gucci - wystawa w Spazio Maiocchi / Instagram @Gucci Horsebit Loafer Gucci - wystawa w Spazio Maiocchi / Instagram @Gucci

Horsebit Loafer Gucci: od wyścigów konnych do włoskiego domu mody

Kiedy Guccio Gucci pracujący jako boy w londyńskim hotelu The Savoy,  spoglądał na angielską arystokrację, dostrzegał dwa kluczowe elementy: wyścigi konne i polo. Powróciwszy do Florencji w 1921 roku, założył niewielką manufakturę, produkującą skórzane siodła. Gdy zmarł w 1953 roku, stery firmy przejęli jego synowie - Aldo, Vasco, Ugo i Rodolfo i jeszcze w tym samym roku zaprezentowali światu słynne buty z motywem wędzidła, zmieniając  tym samym męską modę na zawsze.

Horsebit Loafer Gucci / materiały prasowe Horsebit Loafer Gucci / materiały prasowe

 

Mokasyny Gucci: Ulubione buty celebrytów, polityków i artystów. Nosił je John F. Kennedy, biznesmeni z Wall Street i ASAP Rocky

Mokasyny Gucci bardzo szybko zyskały sobie fanów na całym świecie, stając się symbolem ludzi sukcesu i… artystów.

W latach 70. kultowe mokasyny nosili biznesmeni z Wall Street, prezydent USA – John F. Kennedy i akcjonariusz firmy Fiat - Gianni Agnelli. Dla kontrastu buty te z dumą prezentował amerykański reżyser Francis Ford Coppola i hollywoodzki gwiazdor Leonardo Di Caprio. Z kolei w 1977 roku świat obiegło zdjęcie młodej Jodie Foster jadącej na deskorolce właśnie w… mokasynach Gucci.

Dziś nie trudno o zdjęcie w mokasynach Gucci, gwiazd takich jak Robert Lewandowski, Ryan Gosling, czy ASAP Rocky.

Warto także wspomnieć, że w 1985 roku modele mokasynów znalazły się w zbiorach Instytutu Kostiumów MOMA w Nowym Jorku. To chyba wystarczy, by mówić o sukcesie. Mokasyny Gucci: Jak wyglądają kultowe buty włoskiego domu mody?

Pierwotna wersja mokasynów Gucci inspirowana była amerykańskimi "Weejuns". Ręcznie wykonane, słynęły z wysokiej jakości i wytrzymałości. Do dnia dzisiejszego każda para kultowych mokasynów wykonywana jest ręcznie w fabryce w okolicach Florencji.

Wraz z upływem czasu mokasyny Gucci przeszły kilka zmian. Przede wszystkim ich uniwersalny wygląd i wygoda przypadły do gustu kobietom. Niegdyś przeznaczone tylko dla mężczyzn, stały się synonimem wygodnego luksusu w damskiej garderobie. 

Mokasyny przez kolejne lata dostosowywano do panujących trendów. Być może w tym tkwi ich sukces. Lata 70. przyniosły wyższą podeszwę i kwadratowy przód.

Z kolei 2015 rok zaowocował w model tzw. "Princeton", charakteryzujący się brakiem pięty i delikatnym futerkiem.

Zawsze jednak obok nowych propozycji, luksusowy dom mody posiadał w ofercie klasyczny, uniwersalny model z motywem wędzidła. 

W Polsce mokasyny Gucci dostępne są butiku domu mody w Vitkac lub online.