Patek Phillipe Sky Moon Tourbillon z historycznym rekordem aukcyjnym

Christie’s z rekordem wszech czasów podczas internetowej licytacji zegarków. 20 marca w hongkońskim oddziale brytyjskiego domu aukcyjnego pod młotek trafiła prawdziwa perła zegarmistrzostwa – niezwykły Patek Phillipe Sky Moon Tourbillon nr ref. 6002G-001. Czasomierz ten to jedna z najbardziej skomplikowanych i imponujących konstrukcji szwajcarskiej marki, zamknięta w prawdziwie olśniewającej obudowie.

Reklama

Sky Moon poza komplikacją tourbillon dysponuje także tzw. wiecznym kalendarzem uwzględniającym lata przestępne, wskaźnikiem faz księżyca i czasu gwiazdowego oraz mapą nieba. Zegarmistrzowie Patek Phillipe dopracowywali wszystkie te komplikacje przez dekady istnienia marki, a umieszczenie ich w jednym zegarku jest świadectwem ich prawdziwego geniuszu.

Patek Phillipe Sky Moon Tourbillon nr ref. 6002G-001, fot. Christie's Patek Phillipe Sky Moon Tourbillon nr ref. 6002G-001, fot. Christie's

Sam zegarek jest zresztą także prawdziwym arcydziełem. Jego koperta o średnicy 44 mm została wykonana z 18-karatowego, białego złota, a na jej powierzchni znajdują się charakterystyczne, ręcznie wykonane grawerunki. Cyferblat pokryty jest natomiast niebieską emalią nakładaną technikami cloisonne (przegródkową) oraz champlevé (rowkową).

Czasomierz został nabyty przez poprzedniego właściciela w 2015 r. w genewskim salonie Patek Philippe i na aukcję trafił w stanie idealnym. Sama jego obecność na publicznej licytacji należy zresztą do rzadkości, jako że Sky Moon Tourbillon nr ref. 6002G-001 znajduje się w gronie najrzadszych i najbardziej poszukiwanych zegarków na świecie, które właściwie są nie do dostania na rynku wtórnym. Nic więc dziwnego, że nowy nabywca zdecydował się zapłacić za niego rekordową kwotę 5,8 mln dolarów.

 

Luksusowe zegarki na aukcji Christie's

Warto jednocześnie zaznaczyć, że cała aukcja Christie’s złożona łącznie ze 111 zegarków marek takich jak Rolex, Audemars Piguet, A. Lange & Söhne, Bulgari, Cartier czy Jaeger-LeCoultre wygenerowała całkowity przychód na poziomie 8,4 mln dolarów. Sam Patek Phillipe Sky Moon Tourbillon stanowił więc ponad dwie trzecie tej kwoty.

– Znakomite wyniki osiągnięte przez aukcję „Watches Online: Top of the Time” pokazują siłę platformy sprzedaży internetowej Christie's, która umożliwia prezentowanie wyjątkowych przedmiotów i osiąganie najwyższych cen na równi z naszą sprzedażą na żywo – podsumował aukcję Alexandre Bigler, szef działu zegarków na Azję Pacyficzną.

–  Ta sprzedaż stanowi bardzo solidny fundament dla naszych wiosennych aukcji w maju w centrum kongresowo-wystawienniczym w Hongkongu, gdzie z niecierpliwością oczekujemy na zaprezentowanie większej liczby wyjątkowych zegarków – dodał.