„Sukienka Zemsty” Księżnej Diany najbardziej rozpoznawalną sukienką na świecie 

Od niezapomnianej  zielonej sukni Versace Jennifer Lopez  po oszałamiającą „Meat Dress” Lady Gagi, w ciągu ostatnich trzech dekad pojawiło się wiele świetnych stylizacji, które przeszły do historii mody. Jednak to suknia Księżnej Diany nadal pozostaje najbardziej kultową stylizacją na świecie. 

Reklama

Seksowna, elegancka i kobieca  – taka jest słynna „mała czarna”, którą przed laty założyła księżna Diana, chcąc w ten sposób zamanifestować swoją siłę. Dziś cały świat słusznie nazywa ją „suknią zemsty”, bo to właśnie ona stała się odpowiedzią na jeden z największych skandali ówczesnych czasów.

 Słynna „revenge dress” została umieszczona w rankingu dziesięciu najbardziej kultowych sukienek ostatnich 30 lat przez Nasty Gal. To właśnie dzięki niej Lady Di trafiła na pierwsze strony brytyjskich gazet, ponieważ odważny krój kompletnie nie pasował się do bardzo rygorystycznej etykiety dworu – i właśnie tak miało być.

- „Sukienka zemsty” noszona przez Księżną Dianę w 1994 roku jest najbardziej rozpoznawalną sukienką na świecie. Czarny, jedwabny model uzyskał swoją nazwę po tym, jak został założony tego samego dnia, w którym Książę Karol przyznał się w ogólnokrajowej telewizji do romansu z Camillą Parker Bowles. Dzięki jednemu z największych wpływów i najwyższemu średniemu zaangażowaniu społecznemu we wszystkich dziedzinach „sukienka zemsty” Lady Di uzyskała 16 na 20 punktów w naszym indeksie – mówił w oficjalnym oświadczeniu rzecznik Nasty Gal.

Czy kogokolwiek może dziwić tak wysoki wynik „sukienki zemsty”? Raczej nie. Tym bardziej, że w latach 90. mówił o niej cały świat.

 

Słynna „revenge dress” i historia prawdziwej zemsty Lady Di

Podobno, gdy media obiegła wiadomość o romansie Księcia Karola, Lady Di niespodziewanie przyjęła zaproszenie na galę „Vanity Fair”, które odrzuciła zaledwie kilka dni wcześniej. Wszystko po to, by świat w końcu usłyszał jej głos.

Anna Harvay, która przez lata zajmowała się stylizacjami księżnej Diany, zaznaczyła, że początkowo plany na stylizację były zupełnie inne. Żona Księcia Karola miała założyć bardzo elegancką suknię Valentino, ale jej szkice nieoczekiwanie wyciekły do prasy. Lady Di postanowiła wykorzystać ten fakt do swoich (już nie tak prywatnych) celów.

-  Postanowiła, że nie odegra tej sceny jak Odetta, w bieli. Zamiast tego zagrała jak Odile, w czerni. Była wściekła. I ta czerwień na paznokciach… Nigdy wcześniej jej takiej nie widzieliśmy. Mówiła: „Tej nocy bądźmy nikczemni”. Chciała wyglądać jak milion dolarów – i tak zrobiła – wspomina Anna Harvay na łamach brytyjskiego Vogue’a.

Szafirowa broszka Królowej Matki

Eksperci od biżuterii Stevena Stone’a uważają jednak, że cała stylizacja ma jeszcze jeden bardzo ważny motyw. Chodzi o naszyjnik z ogromnym szafirem, który prawdopodobnie wcześniej był częścią broszki podarowanej księżnej Dianie przez Królową Matkę w dniu ślubu w 1981 roku.

Brylant dopiero później został przerobiony na naszyjnik, stając się punktem centralnym biżuterii otoczonej siedmiopasmowym sznurem pereł.