Rynek sneakersów w 2023 r. - chwilowy zastój czy poważny kryzys?

Najnowszy raport przygotowany przez analityków serwisu „Business of Fashion” jest jednoznaczny: producentów sneakersów na czele z Nike i Adidasem najpewniej czekają w najbliższych latach dość trudne momenty.

Reklama

Po absolutnie rekordowym roku 2021 r., kiedy to cała branża urosła o 19,5 proc. w stosunku do 2020 r., w 2022 r. nastąpiło bowiem nasycenie rynku, a co za tym idzie – wyraźne spowolnienie.

Według „Business of Fashion” w minionych dwunastu miesiącach branża sneakersów urosła „jedynie” o 2,7 proc., a w kolejnych latach średni prognozowany wzrost rok do roku ma wynosić około 3,6 proc.

„Sneakersy – do niedawna najgorętsza kategoria obuwia dla marek i sprzedawców detalicznych – tracą pozycję lidera na rzecz chodaków, klapek i mokasynów, które coraz lepiej wpisują się w aktualnie dominujący styl minimalistycznej elegancji” – czytamy w raporcie.

Sneakersy w 2023 r. - czy Nike i Adidas mają kłopoty?

– To cykliczna natura mody – sneakersy z pewnością cieszyły się stałym pasmem sukcesów w ostatnich latach, więc historia mówi nam, że możemy być świadkami stopniowego odchodzenia od produktu – skomentował raport Tim Newcomb, dziennikarz modowy i specjalista od obuwia.

Do tego należy jednak dodać kilka innych czynników, które w szczególności wpływają na gigantów branży – Nike i Adidasa.

Z jednej strony, obie te marki utraciły dotychczasowe pozycje liderów w Chinach na rzecz lokalnych brandów takich jak Li Ning oraz Anta. Z drugiej zaś konsumenci w Europie i Stanach Zjednoczonych znudzili się i zmęczyli coraz to nowymi dropami kolejnych edycji popularnych modeli. W efekcie magazyny obu producentów aktualnie wypełnione są zalegającymi sneakersami.

Na to wszystko nałożyła się także afera z Kanye Westem, której skutkiem było zakończenie partnerstwa między Yeezy a Adidasem. W konsekwencji niemiecki producent stracił nawet 1,8 miliarda euro w samym 2022 r.

Taka sytuacja otworzyła naturalnie nowe możliwości mniejszym i niszowym markom, które dotychczas miały problem, by się przebić do świadomości masowych konsumentów. „Business of Fashion” wymienia tu przede wszystkim producentów takich jak Asics, Salomon czy Mizuno - dotychczas głównie kojarzonych z modą stricte sportową.

Ostatecznie autorzy raportu uspokajają jednak wszystkich tych, którzy obawiają się o sytuację branży sneakersów w przyszłości.

"Pomimo malejącego potencjału wzrostu, sneakersy są dalekie od upadku; po prostu wkracza w nową fazę".