Kolekcja zegarków króla Karola III

Jakiś czas temu pisaliśmy o księciu Williamie i zegarku OMEGA Seamaster Diver 300M, który zdobi jego nadgarstek nieprzerwanie od 30 lat. Zdaje się jednak, że król Karol III ma mniej sentymentalne podejście, jeśli chodzi o zegarki. Nowy monarcha Wielkiej Brytanii może się pochwalić jedną z najbardziej zróżnicowanych i ekstrawaganckich kolekcji czasomierzy, jakie istnieją!

Reklama

Które zegarki z kolekcji króla Karola III wydają się kolekcjonerskimi perełkami? 

Parmigiani Fleurier Toric Chronograph

Parmigiani Fleurier Toric Chronograph / Christie's Parmigiani Fleurier Toric Chronograph / Christie's

 

Podobno ulubionym zegarkiem króla Karola III jest kultowy Parmigiani Fleurier Toric Chronograph i trudno temu zaprzeczyć. Gdy przeglądamy fotografie publikowane przez media, ten model pojawia się na jego nadgarstku zdecydowanie najczęściej – nosił go nawet przez cały okres poprzedzający pogrzeb królowej Elżbiety II.

Parmigiani Fleurier Toric Chronograph został ozdobiony 18-karatowym, różowym złotem, które otacza srebrną tarczę zamocowaną na czarnym pasku wykonanym ze skóry aligatora.

Sercem tego modelu w stylu vintage jest Zenith El Primero kaliber 400Z ze wskazówkami godzin, minut oraz sekund. Dodatkowo wprowadzono do niego informacje o aktualnej dacie i chronograf.

Cartier Santos

Cartier Santos / materiały prasowe Cartier Santos / materiały prasowe

Brytyjska rodzina królewska to oddani klienci Cartier, zarówno w przypadku biżuterii, jak i zegarków. Król Karol III ma w swojej kolekcji Cartier Santos.

Cartier Santos to kultowy zegarek lat 80. XX wieku. Dwukolorowa stal i żółte złoto, montowany na skórzanym, brązowym pasku. W przeciwieństwie do wielu modeli Santos, ten należący do monarchy jest automatyczny.

 

Jaeger LeCoultre Reverso

Jaeger LeCoultre Reverso / materiały prasowe Jaeger LeCoultre Reverso / materiały prasowe

Podobnie jak w przypadku Cartier, brytyjska rodzina królewska od dawna uwielbia markę JLC. Królowa Elżbieta II podczas koronacji nosiła na przykład Jaeger-LeCoultre Calibre 101, który podobno był jej ulubionym zegarkiem.

Król Karol III jest natomiast właścicielem Jaeger LeCoultre Reverso z różowym złotem i na skórzanym pasku.

Model został zaprojektowany z myślą o graczach polo: jego obrotowa koperta ma chronić szkło i tarczę zegarka przed uderzeniami i zadrapaniami podczas zaciętego meczu. Wydaje się więc, że doskonale trafia w gusta monarchy.

 

Breguet „H.R.H The Prince of Wales”

Breguet „H.R.H The Prince of Wales” / materiały prasowe Breguet „H.R.H The Prince of Wales” / materiały prasowe

To chyba jeden z najbardziej wyjątkowych zegarków w kolekcji króla Karola III. Breguet „H.R.H The Prince of Wales” jest prezentem z okazji 60. urodzin ówczesnego księcia Walii.

Sam model to klasyczny Breguet z 18-karatowego złota. Posiada asymetryczny układ, wyświetlacz rezerwy chodu, wskazówki daty i trzy rodzaje giloszowania zdobiące tarczę. Dodatkowo został jednak wzbogacony o wygrawerowaną pieczęć księcia.

Hamilton „Fab Four” 6BB Chronograph

Hamilton „Fab Four” 6BB Chronograph / materiały prasowe Hamilton „Fab Four” 6BB Chronograph / materiały prasowe

I wreszcie przechodzimy do najbardziej skromnego zegarka króla Karola III - Hamilton „Fab Four” 6BB Chronograph – który towarzyszył mu m.in. podczas krótkiej podróży do Royal Air Force w latach 70-tych.

Tak zwane „Fab Four” były standardowymi chronografami wojskowymi wydawanymi brytyjskiemu wojsku przez czterech różnych zegarmistrzów: CWC, Newmark, Precista i Hamiltona.

Utylitarny zegarek wykonany ze stali nierdzewnej i zamontowany na pasku NATO – z pewnością daleko mu do bardziej wyrafinowanych zegarków typowych dla kolekcji monarchy. Mimo to, ten zegarek król Karol III nosi regularnie, zwłaszcza podczas wydarzeń wojskowych.

 

Hublot Classic Fusion Chronograf Prince's Trust

Hublot Classic Fusion Chronograf Prince's Trust / materiały prasowe Hublot Classic Fusion Chronograf Prince's Trust / materiały prasowe

Wydany w 2017 roku Hublot Classic Fusion Chronograf Prince's Trust ma 45-milimetrową polerowaną i satynowaną kopertę z tytanu, satynową tarczę oraz niebieski pasek z alcantary. Napędza go samonakręcający się mechanizm chronografu HUB1143, który ma 42-godzinną rezerwę chodu. 

Model jest wyjątkowy, ponieważ w sprzedaży pojawiło się jedynie 100 egzemplarzy. Jeden jest w rękach (a raczej na nadgarstku) króla Karola III.