KRAKÓW zajął 2. miejsce w światowym rankingu! 

Moda z drugiej ręki z dnia na dzień zyskuje na popularności zarówno wśród tych, którzy chcą zmniejszyć swój ślad węglowy, jak i wśród tych, którzy uwielbiają unikalne, modowe perełki z historią. Według badaczy Jawellerybox Polska to doskonałe miejsce do propagowania tej idei – ale dlaczego?

Reklama

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, które miasta są prawdziwą kopalnią modowych perełek z drugiego obiegu, mamy odpowiedź.

Raport "The 2022 thrifting report" wyłonił TOP 3 miasta, dla których termin „moda z drugiej ręki” jest już na porządku dziennym, dzięki ogromnej liczbie vintage shopów i second handów, które pozwalają swoim klientom na oszczędności w imię dobra planety.

- Oszczędne zakupy zyskały na popularności w ostatnich latach, przyciągając bardziej świadomych ekologicznie kupujących, którzy chcą zmniejszyć swój ślad węglowy poprzez unikanie szybkiej mody i szukanie niesamowitych okazji. Wielu kupujących udało się do vintage shopów i na pchle targi, aby znaleźć idealny, nowy dodatek do swojej garderoby - od jedynych w swoim rodzaju elementów vintage po biżuterię z recyklingu. Ale które miasto można wprost ukoronować za oferowanie klejnotów z drugiej ręki? - pytają twórcy "The 2022 thrifting report".

Badacze postanowili przeanalizować liczbę vintage shopów, sacond handów, charity shops i pchlich targów w najróżniejszych miastach, aby stworzyć zestawienie miast, które modę z drugiej ręki mają dosłownie w małym palcu. Pod uwagę wzięto także ceny dostępnych ubrań i dodatków. Wnioski? 

 

 

Kraków polską stolicą vintage i mody z drugiej ręki! 

Zgodnie z badaniami specjalistów Jawellerybox, na pierwszym miejscu pod względem liczby vintage shopów i sacond handów znajduje się Las Vegas osiągający 35,5 sklepów z modą z drugiej ręki na 100 tysięcy mieszkańców.

Tuż za nim króluje polski Kraków, który posiada aż 31,2 vintage miejsca na 100 tysięcy osób. 

- Te sklepy z używanymi rzeczami są nie tylko pełne ukrytych klejnotów, ale także szczególnie popularne, ze względu na starannie dobrany asortyment, który ułatwia znalezienie rzadkiej odzieży vintage lub markowej w naprawdę niskich cenach – piszą twórcy The 2022 thrifting report.

Na trzecim miejscu natomiast znajduje się Portland z liczbą 30,8 sklepów z używanymi rzeczami na 100 tysięcy osób.

Twórcy rankingu The 2022 thrifting report stworzyli także zestawienie miast, w których możemy liczyć na najbardziej oszczędne zakupy oraz te z największym wyborem charity shopów.

Najbardziej oszczędne zakupy:

1. Stambuł

2. Kuala Lumpur

3.Las Vegas

Największa ilość charity shopów:

1. Milton Keynes,

2. Exeter,

3. York

Pojawienie się Krakowa w tak ważnym dla mody i dla planety rankingu to ogromny sukces. Mamy nadzieję, że w przyszłości na liście  The 2022 thrifting report pojawi się o wiele więcej polskich miast! Które Wy polecacie?