Kosmiczne diamenty istnieją naprawdę?

Tajemniczy kryształ - znany formalnie jako lonsdaleit - jest sześciokątnym diamentem ponad połowę twardszym od tych, które występują na Ziemi. Po raz pierwszy został odkryty w 1967 roku i już wtedy zdawano sobie sprawę z tego, że jego pochodzenie musi być obce. Ale w jaki sposób diament mógł pojawić się na naszej planecie?

Reklama

Już jakiś czas temu naukowcy z RMIT University zasugerowali, że lonsdaleit powstał w wyniku zderzenia karłowatej planety z Ziemią, do którego doszło 4,5 miliona lat temu.

 

- To badanie dowodzi kategorycznie, że lonsdaleit istnieje w przyrodzie. Odkryliśmy również największe znane do tej pory kryształy lonsdaleitu, które mają rozmiar do mikrona – dużo, dużo cieńsze niż ludzki włos – pisze w artykule prof. Dougal McCulloch.

 

Te hipotezy zmotywowały świat nauki do dalszych badań. 

 

Lonsdaleit – jak powstały diamenty z kosmosu?

Jakiś czas temu naukowcy opublikowali swoje teorie na temat lonsdaleitu w artykule "Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)". Tym razem jednak udało im się dojść do tego, w jaki sposób minerały mogły przybrać kształt diamentu.

Andy Tomkins - geolog z Monash University - stwierdził, że prawdopodobnie klejnot został stworzony przez nadkrytyczny płyn znaleziony na egzoplanecie, który doświadczył wysokich temperatur i umiarkowanego ciśnienia w skałach kosmicznych.

Prowadzi to do prostej dedukcji: kryształ nie utworzył się naturalnie na naszej planecie, ale dzięki niej mógł przybrać swój sześciokątny kształt. 

Kosmiczne diamenty szansą dla przemysłu

Co więcej, odkrycie tego procesu mogłoby okazać się pomocne dla poczynienia ogromnego postępu w sektorze przemysłowym i górniczym.

- Natura dostarczyła nam zatem proces, który możemy spróbować odtworzyć w przemyśle. Uważamy, że lonsdaleit mógłby być wykorzystywany do produkcji maleńkich, ultra twardych części maszyn, jeśli uda nam się opracować proces przemysłowy, który promuje zastąpienie wstępnie ukształtowanych części grafitowych przez lonsdaleit – mówi w oświadczeniu prasowym prof. Dougal McCulloch.

Z jednej strony żyjemy w świecie, w którym nowe i niesamowite odkrycia są codziennością. Z drugiej strony jednak fakt, że ludzkość ma do czynienia z kosmiczną materią, zawsze powoduje niesamowitą ekscytację. My czujemy się mega podekscytowani! A co wy myślicie o kosmicznych diamentach?