Kombucha – co to takiego?

Kombutcha, zwana także kombuchą lub grzybem herbacianym, w rzeczywistości niesie za sobą kilka znaczeń. Możemy mówić o niej jako napoju, grzybie lub składniku kosmetyków naturalnych. Ale czemu właściwie kombutcha jest kambutchą? Legenda głosi, że w dawnych czasach pewien koreański lekarz, Kombu, miał uzdrowić jednego z japońskich cesarzy za pomocą sfermentowanej herbaty, czyli Cha. I tak właśnie, z połączenia obu nazw, powstała „kombotcha”. Dziś uważana jest za cudowny eliksir z Dalekiego Wschodu, a jej sława dotarła do najdalszych zakątków naszego globu.

Reklama

Kombucha to sfermentowany napój wykonany z herbaty, cukru, bakterii oraz drożdży, który zawiera witaminy z grupy B, w tym B1, B6, B12, witaminę C, magnez, cynk, żelazo, kwasy organiczne oraz kofeinę. Dzięki połączeniu tych składników, uzyskujemy naturalny suplement diety, który może znacznie wpłynąć na to, jak prezentuje się nasza cera. Brzmi naprawdę zachęcająco – tym bardziej, że oprócz pozytywnego wpływu na skórę, regularne picie napoju kombuchy wspomaga także pracę jelit.

- Ponieważ kombucha jest źródłem żywych drobnoustrojów, uważa się, że może wspierać równowagę flory bakteryjnej jelit. Co prawda badania na ten temat są dosyć ograniczone, ale wyniki, które udało nam się uzyskać, zapowiadają się bardzo obiecująco. Wielu moich klientów zauważyło ogromną poprawę, jeśli chodzi o problemy jelitowe, właśnie dzięki regularnemu spożywaniu sfermentowanych produktów – mówi dla amerykańskiego wydania „Elle” dietetyczka, Clarissa Lenherr.

Kombucha – OnlyBio i wiele innych kosmetyków

Nowy składnik pojawiający się w świecie zdrowia i urody zawsze budzi ogromną ekscytację. Kombucha pojawia się coraz częściej w różnego rodzaju kosmetykach do pielęgnacji ciała. W Polsce linię kosmetyków z kombuchą posiadają m.in. marki OnlyBio czy Soraya. W sklepach internetowych można również kupić kosmetyki z kombuchą marki Fresh, Elemis czy T’else. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup kosmetyków z kombuchą, warto dowiedzieć się, jak działa na naszą cerę, ciało czy włosy?

Kombucha w kosmetykach – właściwości

1. Właściwości probiotyczne kombuchy wspomagają zwalczanie stanów zapalnych skóry. Mówimy tutaj m.in. o egzemie, trądziku, czy trądziku różowatym. Alkohol, który znajduje się w jej składzie, usuwa toksyny oraz działa antyzapalnie i antybakteryjnie. W końcu przyszła nadzieja na skuteczne pozbycie się niechcianych krostek.

2. Kombucha równoważy mikrobiom skóry. Często więc wykorzystywana jest jako składnik toników oraz płynów do demakijażu, ponieważ przywraca skórze prawidłowe pH. Sprawdza się także w sytuacjach, kiedy zależy nam na zrównoważeniu mikrobiomu skóry. Dzięki tym właściwościom stres oksydacyjny zostaje zmniejszony, a cera jest lepiej chroniona przed czynnikami środowiskowymi.

3. Kombucha hamuje proces starzenia się skóry. Zawiera bowim bardzo duże stężenie przeciwutleniaczy, co przekłada się na zmniejszenie oznak starzenia się skóry i chroni ją przed uszkodzeniami. Co więcej, dzięki obecności witamy C oraz kwasu mlekowego, wpływa na rozświetlenie, wygładzenie i nawilżenie cery.

4. Kombucha oczyszcza cerę i niweluje przebarwienia. W kombuchy pojawia się bardzo duża ilość kwasu mlekowego, który pomaga w walce z przebarwieniami. Dzięki niemu usuwamy martwe komórki skóry i tworzymy miejsce na nowe. To dedykacja dla wszystkich, którzy zmagają się z matową i pozbawioną blasku cerą.

5. Kombucha wzmacnia strukturę kosmyków, dlatego pojawia się także w składzie kosmetyków do pielęgnacji włosów. Dzięki obecności witamin z grupy B oraz witaminy C, skutecznie wpływa na strukturę naszych pasm. Pobudza cebulki i wzmacnia łodygę włosa.

Kombucha w kosmetykach to nie to samo co napój! 

Specjaliści zalecają, by pod żadnym pozorem nie mylić kombuchy stosowanej w kosmetyce z kombuchą – napojem. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, by nie nakładać na twarz czy włosy produktu przeznaczonego do picia, ponieważ zwykle jest kwaśniejszy od skóry, co może doprowadzić do poważnych podrażnień.