Aukcja biżuterii Heidi Horten

Na wstępie przypomnijmy, że 10 maja 2023 roku odbyła się dwudniowa aukcja kolekcji biżuterii Heidi Horten. Wydarzenie to wzbudzało skrajne emocje ze względu na sposób, w jaki Hortenowie mieli się wzbogadzić

Reklama

Jednocześnie dom aukcyjny nie zamiatał sprawy pod dywan i jasno informował, co jest przedmiotem sprzedaży i do kogo wcześniej należało. Część dochodów miała być też przekazana na cele charytatywne. 

The Great Mogul - naszyjnik od Harry'ego Winstona wysadzany diamentami i szmaragdami / fot. materiały prasowe Christie's The Great Mogul - naszyjnik od Harry'ego Winstona wysadzany diamentami i szmaragdami / fot. materiały prasowe Christie's

 

Kolekcja biżuterii Heidi Horten pobiła rekord na aukcji

Eksperci szacowali, że 700 klejnotów z kolekcji Heidi Horten może sprzedać się za nawet 150 milionów dolarów. Tymczasem łączna kwota, która padła na aukcji to 196 milionów dolarów. To najdroższa prywatna kolekcja biżuterii, jaka kiedykolwiek trafiła pod młotek.

Sprzedaż pobiła rekord ustanowiony ponad dekadę temu przez kolekcję Elizabeth Taylor, której klejnoty zarobiły w Nowym Jorku w 2011 roku prawie 116 milionów dolarów.

Wiele zaskoczeń na aukcji biżuterii Heidi Horten

Eksperci trochę się mylili co do obrotu kontrowersyjnej aukcji. Ostateczna kwota przerosła ich najśmielsze szacunki, ale sama sprzedaż poszczególnych klejnotów też nie przebiegała zgodnie z ich oczekiwaniami.

Przedmioty, które miały być najdroższe, zostały sprzedane znacznie taniej, a te, po których nie spodziewano się aż tak zawrotnych kwot, okazywały się dużo droższe.

Briolette of India od Harry'ego Winstona / fot. Christie's Briolette of India od Harry'ego Winstona / fot. Christie's

I tak, najcenniejszy element kolekcji, rubinowo-diamentowy pierścionek Cartier w kolorze "gołębiej krwi" został sprzedany za nieco ponad 14,5 miliona dolarów, mimo że w Christie's spodziewali się ofert sięgających 20 milionów dolarów.

90-karatowy diamentowy naszyjnik "Briolette of India" od Harry'ego Winstona również wypadł poniżej szacunków i został sprzedany za7 milionów dolarów. Eksperci wyceniali go na 10-15 milionów dolarów.

Dużym zaskoczeniem okazał się pierścionek z brylantem Bulgari, który osiągnął kwotę ponad dwukrotnie wyższą, niż przypuszczano. Jego ostateczna cena to ponad 10 milionów dolarów.