Jeden z najbardziej poszukiwanych zegarków marki Patek

Zegarek sprzedany przez hongkoński oddział Sotheby’s pochodzi z prywatnego zbioru 38 klasycznych czasomierzy marki Patek Philippe należących do kolekcjonera znanego pod pseudonimem The Nevadian Collector.

Reklama

Ten konkretny egzemplarz oznaczony numerem referencyjnym 2499 pochodzi z w 1957 r. i cechuje się subtelnych rozmiarów kopertą o przekątnej 37,5 mm. Czasomierz został wykonany z różowego złota i wyposażony w dwie komplikacje – chronograf oraz tzw. kalendarz wieczny, który umożliwia określenie daty co do dnia tygodnia na wiele lat wprzód.

Jego koperta jest też podwójnie sygnowana przez pierwotnego sprzedawcę Gobbiego Milano, co jedynie podnosi wartość zegarka w oczach kolekcjonerów. Dzięki opisanym wyżej cechom czasomierz uznawany jest więc za jeden z najbardziej poszukiwanych modeli Patek Philippe na rynku wtórnym

Nic więc dziwnego, że nowy właściciel na kwietniowej aukcji Sotheby’s w Hong Kongu był gotów zapłacić za niego rekordowe 7,68 mln dolarów. Wcześniej ten sam egzemplarz również ustanawiał rekord dla najdroższego Patka o numerze referencyjnym 2499. W 2007 podczas aukcji Sotheby’s w Genewie sprzedano go za równowartość około 3 mln dolarów.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że – przynajmniej na razie – wielomilionowe kwoty sprzedaży nie są osiągane przez następcę 2499, zegarek oznaczony numerem referencyjnym 3790. Patek Philippe wyprodukował w latach 1986-2004 około 650 egzemplarzy tego czasomierza, ale jak dotąd rekord sprzedaży nie przekroczył nawet 200 tys. dolarów. Aktualnie należy on do egzemplarza wykonanego z żółtego złota, który został sprzedany w 1992 r. za „zaledwie” 125,5 tys. dolarów.

Dzięki rekordowej sprzedaży 2499 z 1957 r. Nevadian Collector łącznie zarobił na opisywanej aukcji około 20,7 mln dolarów – ponad 10 mln więcej niż zakładano pierwotnie.