Legendarna suknia Marilyn Monroe na Met Gala 2022  

Jest rok 1962. Marilyn Monroe kilka miesięcy przed swoją tragiczną śmiercią śpiewa „Happy Birthday” prezydentowi USA Johnowi F. Kennedy’emu, hipnotyzując publiczność nie tylko swoim zmysłowym głosem i burzą blond włosów, ale też spektakularną suknią, która przejdzie do historii mody.

Reklama

Jest rok 2022 na wielką Met Galę 2022 w Nowym Jorku przyjeżdża Kim Kardashian. Celebrytka na ten wyjątkowy wieczór wybiera suknię Marilyn Monroe! Dokładnie tę samą, którą przed laty założyła na swoje boskie ciało legenda Hollywood!

- Jak to możliwe, że udało się jej ją zdobyć?! – pytają zaskoczeni goście i fani mody na całym świecie, którzy skrzętnie śledzą czerwony dywan Met Gali 2022.

Jedni są zdziwieni, drudzy zachwyceni, a jeszcze inni oburzeni, że historyczna kreacja, która – jak twierdzą eksperci od Marilyn Monroe„jest narodowym skarbem USA” została wypożyczona na galę.

- Jestem bardzo zawiedziona, widząc tę ​​60-letnią, kultową sukienkę noszoną publicznie – skomentowała Michelle Morgan, autorka książki „Dziewczyna: Marilyn Monroe, swędzenie siedmioletnie i narodziny nieprawdopodobnej feministki”.

Zdaniem Michelle Morgan, Kim Kardashian nie jest godna noszenia sukni po Marilyn Monroe i ogólnie pomysł wypożyczenia sukni z muzeum w takim celu jest szalony.

- Suknia jest niezwykle delikatna i była przechowywana w warunkach o kontrolowanej temperaturze. Tymczasem teraz jest tutaj, nie tylko w normalnej temperaturze, ale też została zaprezentowana na czerwonym dywanie, podczas imprezy, na której mogło wydarzyć się wszystko. To lekkomyślne – mówiła dalej pisarka i dodała, że podczas takiej imprezy „pot, perfumy i makijaż” mogły dostać się na suknię i spowodować „nieodwracalne uszkodzenia”.

Kim Kardashian w sukni wartej (co najmniej!) 5 mln dolarów 

Warto jednak zaznaczyć – biorąc poniekąd w obronę Kim Kardashian, że decyzję o wypożyczeniu sukni podjęło samo muzeum Ripley's Believe It or Not! na Florydzie, do którego należy legendarna kreacja Marilyn Monroe. Przedstawiciele muzeum zapewnili, że Kim Kardashian okazała duży szacunek do historycznego stroju.

- To nie była łatwa decyzja dla Ripley’s, jednak Kim Kardashian okazała najwyższy szacunek do historycznej sukni Marilyn Monroe i była bardzo wdzięczna za szansę zaprezentowania jej podczas Met Gala 2022 – napisał rzecznik muzeum w oświadczeniu.

- Kim Kardashian dostosowała się do wszystkich wymogów – począwszy od szeroko zakrojonych badań, poprzez brak makijażu ciała, krótki czas noszenia sukni na czerwonym dywanie, aż po absolutny zakaz jakichkolwiek zmian. Zaprezentowała suknię w pełnej krasie i dodała do niej własną historię – czytamy dalej w oświadczeniu. Muzeum zapewniło także, że po oddaniu sukni następnego dnia nie zauważono żadnych zmian w kreacji.

Marilyn Monroe śpiewa Marilyn Monroe śpiewa

Kim Kardashian i modowy skandal na Met Gali 2022 

Rzeczywiście Kim Kardashian założyła legendarną suknię Marilyn Monroe tylko na czerwony dywan. Po zapozowaniu dla fotoreporterów w towarzystwie swojego chłopaka Pete’a Davidsona celebrytka zamieniła autentyczną kreację na jej replikę i w niej właśnie spędziła resztę wieczoru.

Mimo to, wielu ekspertów jest oburzonych decyzją muzeum i pomysłem Kim Kardashian. Do głosów sprzeciwu dołączyła także Nina Boski – producentka telewizyjna i autorka podcastu „Marilyn: Behind the Icon”.

- Rozumiem, dlaczego Kim Kardashian chciałaby nosić tę sukienkę, oczywiście chodzi o cele reklamowe, ale tę suknię powinna nosić tylko jedna osoba, jest nią kultowa Marilyn Monroe – powiedziała - To nie pomaga spuściźnie po Marilyn, zwłaszcza w 60. rocznicę jej śmierci – dodała.

- Kim Kardashian rozpaliła do czerwoności internet, robiąc reklamę sobie i muzeum Ripley’s – skomentował także Scott Fortner, kolekcjoner i historyk sztuki. – Jednak fani Marilyn Monroe są oburzeni, bo to jedna z tych rzecz po MM, które są dla nich święte. Suknia jest kwintesencją Marilyn Monroe i była noszona przez nią tylko jeden raz.

- Nikt nie powinien ponownie zakładać tej sukienki. To trudne, ponieważ Kim Kardashian jest jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie. Gdyby to zależało ode mnie, nie pozwoliłbym na to, po prostu ze względu na znaczenie tej kreacji w historii kultury amerykańskiej – dodał ekspert.

Co ciekawe, by wcisnąć się w legendarną suknię Marilyn Monroe, Kim Kardashian poddała się restrykcyjnej diecie.

Warto również zaznaczyć, że „urodzinowa suknia” Marilyn Monroe została wylicytowana na aukcji przez Ripley's Believe It or Not! w 2016 roku. Jej cena wówczas wyniosła 5 mln dolarów.