Kolosalny klaster szmaragdów Kafubu trafia na aukcję

Oto największe skupisko szmaragdów, z jakim kiedykolwiek mieliśmy do czynienia – Klaster Kafubu!

Reklama

Zielony Klaster Kafubu został odkryty jeszcze w 2020 roku w kopalni szmaragdów Kagem w Zambii. Waży ponad 37,5 kg i niesie za sobą wartość 187 775 karatów.

- Klaster Kafubu, nasz łagodny olbrzym, jest świadectwem wysokiej jakości kamieni szlachetnych, które powstają, gdy Matka Natura daje im czas na uformowanie się głęboko w skorupie ziemskiej. Geolodzy z Gemfields opisują proces powstawania szmaragdów jako niezwykle rzadkie połączenie niezwykłych pierwiastków w niezwykłych okolicznościach - mówią w oświadczeniu prasowym przedstawiciele Gemfields.

Szmaragdy zambijskie mają wyższą zawartość żelaza niż szmaragdy innego pochodzenia, co sprawia, że z reguły stają się mniej kruche. Wysoka zawartość żelaza oznacza również mniej pęknięć sięgających powierzchni i mniejszą potrzebę wykonywania jakichkolwiek zabiegów i ulepszeń.

 

Klaster Kafubu – jeden z najcenniejszych szmaragdów na świecie

Co więcej, po dokładnej inspekcji stwierdzono, że Klaster Kafubu zawiera wyjątkowo mało matrycy oraz minerałów. Oznacza to, że jest praktycznie w całości złożony ze szmaragdów. Ten fakt czyni go jeszcze cenniejszym, niż moglibyśmy przypuszczać.

- Rzadkość jest jednym z czynników, przez które szmaragdy mają tak wielką wartość dla wielu kultur na całym świecie. Połączenie ich w tak imponującym klasterze, jego jakość i sam ogrom to czynniki, które wcześniej określałem jako niemożliwe do zaistnienia – mówił w oświadczeniu prasowym Jackson Mtonga, zastępca kierownika Kagem. 

Klaster Kafubu od 31 października 2022 roku znajduje się wśród klejnotów na aukcji Gemfields. Licytacja zostanie zamknięta 17 listopada tego samego roku. Biorąc pod uwagę jego prezencję i rozmiar, prawdopodobnie uzyska tytuł najdroższego szmaragdu, jaki kiedykolwiek trafił pod młotek.