Czym pachniała królowa Kleopatra? 

Naukowcy Robert Littman i Jay Silverstein z Uniwersytetu w Mānoa na Hawajach zafascynowali się tematem zapachu perfum Kleopatry w 2012 roku, podczas projektu wykopaliskowego Tell Timai, w miejscu starożytnego egipskiego miasta Thmuis. To właśnie tam w starożytności produkowano najbardziej popularne perfumy zwane Medesian i Metopian. I to właśnie tam badacze znaleźli pozostałości pachnideł sprzed 2000 lat.

Reklama

Starożytne perfumy Kleopatry

Przez lata naukowcy starali się odtworzyć perfumy używane w starożytności. W tym celu znalezione pozostałości poddano analizie chemicznej.

Za pomocą fluorescencji rentgenowskiej zbadali cząsteczki obecne w odnalezionych flakonach. Na podstawie porównania uzyskanych danych biochemicznych z danymi ze źródeł pisanych można było odtworzyć w przybliżeniu specyfik wytwarzany ponad 2000 lat temu.

 Elizabeth Taylor w roli Kleopatry w kinowym hicie Elizabeth Taylor w roli Kleopatry w kinowym hicie

 

Perfumy z Egiptu - jakie składniki?

Podstawą egipskich perfum i olejków zapachowych był olej roślinny lub tłuszcz zwierzęcy, a nie współczesny alkohol – wskazują dr Dora Goldsmith i dr Sean Coughlin, autorzy artykułu "Eau de Cleopatra. Mendesian Perfume and Tell Timai" opublikowanego we wrześniu 2021 roku w czasopiśmie "Near Eastern Archeology".

W składzie perfum nazywanych Medesian, znalazł się olejek z mirry, cynamon, kardamon i żywica.

Drugi odnaleziony zapach, był znacznie ostrzejszy i jak sugerują teksty ze starożytności, to ta mieszanka zapachowa należała do ulubionych perfum królowej Egiptu. W składzie pachnidła naukowcy odkryli galbanum, miód, wino, mirrę, gorzkie migdały, oliwki, kardamon, olej balsamiczny i terpentynę.

 

Ulubiony zapach Kleopatry to perfumy przeciwbakteryjne

- Jedna z mieszanek wytworzyła zapach, który był niezwykle przyjemny, z korzenną nutą bazową świeżo zmielonej mirry i cynamonu, której towarzyszyła słodycz – oceniają Goldsmith i Coughlin.

Co więcej zawarte w starożytnych mieszankach zapachowych związki działały przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie, tłumiły też nieprzyjemne zapachy. 

Ulubiony zapach Kleopatry nazwano Eau de Cleopatra.