Sweter księżnej Diany sprzedany za ponad milion dolarów

Niedawno pod młotek londyńskiego domu aukcyjnego Sotheby’s trafił ikoniczny sweter w owce, który Lady Di miała na sobie podczas meczu polo w 1981 roku. Tak, to dokładnie TEN sweter, który przez lata miał status zaginionego.

Reklama

Eksperci szacowali, że dzianinowy artefakt osiągnie cenę w przedziale 50-80 tys. dolarów. Tymczasem zakończona wczoraj licytacja kompletnie rozbiła bank. Owieczkowy sweter został sprzedany za 1,14 mln dolarów. 

Wełniany sweter w owieczki Lady Di / Oficjalny profil na Instagramie domu aukcyjnego @sothebys Wełniany sweter w owieczki Lady Di / Oficjalny profil na Instagramie domu aukcyjnego @sothebys

 

Sweter księżnej Diany - czarna owca to Lady Di?

Wełniany sweter był jednym z pierwszych projektów Sally Muir i Joanny Osborne, założycielek luksusowej marki Warm & Wonderful. Ikoniczny sweter powstał dokładnie w 1979 roku. Jak wyglądał? Jak klasyczny, czerwony sweter w białe owce. Pośrodku zawierał ciekawy akcent, który był przedmiotem licznych analiz – czarną owieczkę. Wielu interpretowało czarną owcę jako wyraz poczucia odrębności księżnej od royalsów.

Wkrótce po tym, jak fotografia Lady Di noszącej czerwony sweter obiegła świat, wszyscy chcieli go mieć. Wokół samej marki skupiły się najpopularniejsze nazwiska show-biznesu. Brand Warm & Wonderful stał się popularny wśród gwiazd takich jak Andy Warhol czy David Bowie.

Księżna Diana w ikonicznym swetrze w owieczki / Oficjalny profil na Instagramie domu aukcyjnego @sothebys Księżna Diana w ikonicznym swetrze w owieczki / Oficjalny profil na Instagramie domu aukcyjnego @sothebys

 

Historia czerwonego swetra w owce Lady Di: oryginał znaleziony po latach

Niestety pech chciał, że księżna Diana uszkodziła swój ulubiony sweter w owce. Wiadomość ta dotarła do projektantek, które postanowiły uszyć na drutach zupełnie nowy egzemplarz. Po tym, jak księżna otrzymała nową wersję, oryginał przepadł na kilkadziesiąt lat, aż do teraz…

Po raz kolejny los nas przekonuje, że prawdziwych skarbów warto szukać w domu. W marcu 2023 roku projektantki Sally Muir i Joanna Osborne wydały oświadczenie, z którego wynika, że oryginalny sweter Lady Di przez lata leżał… na strychu. Sweter jest w doskonałym stanie i projektantki postanowiły znaleźć dla niego nowego właściciela. O ile firma Warm & Wonderful wznowiła produkcję ikonicznego swetra w 2020 roku, o tyle oryginał jest tylko jeden.

Księżna Diana - największa ikona stylu w historii 

Lady Di to prawdziwa ikona stylu i mody. Jej stylizacje — często kontrowersyjne dla rodziny królewskiej — zyskały tysiące zwolenników na całym świecie. Wszyscy doskonale pamiętają małą czarną, znaną jako „sukienka zemsty”, czy też uwielbiane przez Księżną kolarki i bawełniane bluzy. Choć pałac Buckingham przeszedł wiele zmian, od czasu kiedy po jego komnatach spacerowała Lady Di, jedno się nie zmieniło. Wszyscy nadal chcą nosić jej legendarne stylizacje.

Wielkie domy mody, a także mniejsze firmy, wielokrotnie w swoich kolekcjach odwoływały się do szafy księżnej. W 2020 roku amerykańska marka „Rowing Blazers” wypuściła całą kolekcję inspirowaną kreacjami Diany. Tańszą wersję sweterka w owce można było nabyć w hiszpańskiej sieciówce Oysho.