Demna Gvesalia, dyrektor kreatywny Balenciagi, zdążył nas już przyzwyczaić do tego, że jego pokazy mody są dalekie od konwencjonalności. Z reguły są to raczej spektakle lub artystyczne performansy bawiące się formą i nieustannie grające z oczekiwaniami publiczności aniżeli klasyczne prezentacje ubrań i stylizacji. Nie inaczej było w przypadku pokazu najnowszej kolekcji SS22 prezentowanej na tegorocznym Fashion Weeku w Paryżu.

Reklama

Nieoczekiwana zamiana miejsc na pokazie Balenciagi

Konwencja odwrócona została już na samym początku, gdy modele i modelki zamienili się rolami z celebrytami goszczącymi na pokazie. W ten sposób ci pierwsi mieli okazję podziwiać z perspektywy widowni gwiazdy takie jak Cardi B, Offset, Naomi Campbell czy Elliot Page prezentujące najnowsze kreacje.

Chwilę później nastąpił jednak punkt kulminacyjny modowego show – publiczności wyświetlono 10-minutowy odcinek specjalny kultowej kreskówki „The Simpsons”. W tym krótkim filmie widzimy Homera Simpsona, który w panice pisze list do Demny Gvesalii z prośbą o przygotowanie dla swojej żony Marge prezentu urodzinowego na ostatnią chwilę. Projektant, poruszony miłością Marge do Balenciagi, w nagrodę zaprasza całe miasto z kreskówki na swój pokaz. Szóstka bohaterów – Homer, Marge, Bart, Lisa i Maggie oraz Chief Wiggum i Waylan Smithers – wcielają się zaś w modeli prezentujących kolejne kreacje m.in. czerwoną kurtkę puchową czy awangardową suknię wieczorową w złotym kolorze.  

 

Stworzenie tego odcinka było spełnieniem marzeń samego Gvesalii, który fanem Simpsonów jest od wielu lat. Projektant sam zresztą się w nim pojawia, podobnie jak Kim Kardashian, Kanye West czy Justin Bieber, których kreskówkowe wersje możemy dostrzec wśród publiczności na filmie.  

Odcinek swoją luźną konwencją nawiązuje zresztą doskonale do klimatu najnowszej kolekcji, która w eklektyczny sposób łączy w sobie streetwear z klasyczną elegancją oraz stroje formalne i casualowe. A Demna Gvesalia znów pokazał, że w branży modowej nie ma nikogo innego, kto byłby w stanie w równie przewrotny sposób igrać z oczekiwaniami wszystkich dookoła.