Apel Vogue Ukraine do luksusowych marek


Cały świat jednoczy się w walce o pokój na Ukrainie. Redakcja Vogue Ukraine nieustannie nawołuje do niezbędnej pomocy i kroków, które mogą przyczynić się do zakończenia rosyjskich działań wojennych. Zwróciła się także do wszystkich, którzy produkują, dystrybuują oraz sprzedają produkty modowe, akcesoria, biżuterię i luksusowe towary na terenie Rosji.

Reklama

Głównymi odbiorcami apelu o podjęcie natychmiastowych działań stali się najwięksi gracze na międzynarodowym rynku modowym, w tym LVMH, Kering, Prada, Chanel, Hermes, Burberry , Max Mara czy Shiseido.

- Okazanie sumienia i wybranie człowieczeństwa zamiast korzyści finansowych jest jedynym rozsądnym stanowiskiem, jakie można podjąć w konfrontacji z brutalnym zachowaniem Rosji. Co więcej Vogue Ukraine apeluje do globalnego przemysłu modowego, by nie milczał w tych mrocznych czasach, ponieważ jego głos jest najsilniejszy – pisze redakcja Vogue Ukraine.

Póki co na apel odpowiedziała Grupa Kering, do której należą marki: Balenciaga czy Gucci. Solidarni z Ukrainą są również Giorgio Armani oraz Ralph Toledano.

Apel wystosowany przed redakcję Vogue Ukraine powoli dociera do każdego zakątka świata. Coraz więcej marek decyduje się na rezygnację ze świadczenia usług w Rosji w formie osobistej sankcji wobec realiów wojny na Ukrainie. 

Niestety, żadna z tych marek na ten moment nie zdecydowała się na zamknięcie swoich sklepów czy produkcji na terenie Rosji. Pierwszą globalną marką, która podjęła tak drastyczne, i naszym zdaniem słuszne, kroki jest szwedzki gigant H&M! 

H&M zawiesza działalność w Rosji

"Grupa H&M podjęła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu sprzedaży w Rosji"– czytamy w oficjalnym oświadczeniu szwedzkiej marki. Ten krok uzasadniany jest sprzeciwem wobec bestialskich działań rosyjskich oddziałów na terenie Ukrainy.

- Grupa H&M jest głęboko zaniepokojona tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie i solidaryzuje się z wszystkimi ludźmi, którzy cierpią. (…) Sklepy na Ukrainie zostały już tymczasowo zamknięte ze względu na bezpieczeństwo klientów i pracowników. Sytuacja jest stale oceniana i monitorowana. Przedstawiciele firmy prowadzą dialog z wszystkimi zainteresowanymi stronami – informują przedstawiciele H&M.

Marka zaznaczyła także, że przyłącza się do wszystkich, którzy na całym świecie apelują o pokój oraz przekazuje wszelkie niezbędne ubrania i artykuły pierwszej potrzeby na rzecz uchodźców z Ukrainy. Co więcej, Fundacja H&M wzięła udział w zbiórce organizowanej przez Save The Children oraz UNHCR.

Według raportu za rok 2020 H&M posiada obecnie 150 obiektów sklepowych w Rosji. Od tej pory jednak każdy z nich zawiesza swoją działalność.