Gucci - najbardziej cyrkularna marka luksusowa 2023 

Gucci to luksusowy dom mody najbardziej zaangażowany w pracę nad cyrkularnością swoich produktów – wynika z niedawno opublikowanego raportu CFX (Circular Fashion Index) za rok 2023.

Reklama

Ranking przygotowany przez firmę konsultingową Kearney ocenił w tym roku ponad 200 modowych marek globalnych (o 50 więcej niż w 2022 roku) w 20 krajach i sześciu kategoriach (luksus, rynek premium, rynek masowy, fast fashion, sport i outdoor oraz bielizna).

Gucci - Rok Królika 2023 / materiały prasowe Gucci - Rok Królika 2023 / materiały prasowe

 

Circular Fashion Index 2023 - kategoria LUKSUS 

 

Dom mody Gucci zajął pierwsze miejsce w kategorii LUKSUS. Zaraz za nim uplasowała się marka Coach, a następnie Burberry. Co ciekawe, wspomniane „luksusowe trio” znalazło się na podium w swojej kategorii drugi rok z rzędu. Natomiast czwarte miejsce należy do Moncler, a piąte do francuskiego domu mody Louis Vuitton.

 

 

Raport Kearney - ważne źródło informacji o modzie cyrkularnej

Wydajność każdej marki w zakresie obiegu zamkniętego została oceniona na podstawie siedmiu aspektów wpływających na trwałość odzieży. Przykładami takiego aspektu mogą być chociażby odsetek tkanin z recyklingu użytych do wytworzenia nowych produktów czy promowanie obiegu zamkniętego w komunikacji marki. Markę oceniano w każdym z aspektów od 1 do 10, a wynik końcowy to średnia ze wszystkich aspektów.

Raport Kearney to nie tylko ranking marek najbardziej zaangażowanych w rozwój mody cyrkularnej, ale też analiza, jak szybko tenże rozwój postępuje w poszczególnych sektorach branży odzieżowej i tekstylnej. Co więc możemy wywnioskować z najnowszych danych? Co prawda, średnia wszystkich firm wyniosła 2,97 na 10, czyli dokładnie tyle samo, co w roku 2022, ale zdaniem ekspertów Kearney jest to pozytywny znak, ponieważ firma wzięła pod uwagę większą liczbę firm.

Dodatkowo wśród marek, które były brane pod uwagę we wcześniejszych analizach, średnia ta jest wyższa. Warto również wspomnieć, że w 2020 roku, kiedy powstał pierwszy CFX, średnia ta wynosiła 1,6 na 10.

- Chociaż widzimy kilka świecących gwiazd, wciąż dostrzegamy wielką potrzebę stopniowej poprawy całej branży - powiedział Brian Ehrig, partner w Kearney U.S w rozmowie z WWD.

Patagonia, Levi's, The North Face - marki najbardziej zaangażowane w modę cyrkularną 2023 

Biorąc pod uwagę wszystkie kategorie, marki najbardziej zaangażowane w rozwój mody w obiegu zamkniętym to: Patagonia (8,65 pkt.), Levi’s (8,3 pkt.) oraz The North Face (7,9 pkt.), przy czym wynik trzeciego brandu nieznacznie spadł w stosunku do roku poprzedniego.

 

H&M na czwartym miejscu. Zara poza pierwszą 10-tką

Kto natomiast znalazł się w pierwszej piątce fast fashion? Trzy najwyższe pozycje w rankingu CFX 2023 zajmują kolejno: Okaïdi, Jules/Brice i Tape à l’oeil. Czwarte miejsce zajął szwedzki H&M. Zara – mimo starań marketingowych i obietnic nowej pani prezes – wypadła z pierwszej dziesiątki zestawienia.

W segmencie mody premium pierwsze miejsce zajęła marka Tommy Hilfiger, a za nią uplasowały się Timberland i COS.

Oto całe zestawienie Circular Fashion Index 2023:

Circular Fashion Index 2023 / materiały prasowe Kearney Circular Fashion Index 2023 / materiały prasowe Kearney