Giorgio Armani odwołuje pokazy mody z powodu Omicrona

Za każdym pokazem mody stoją ogromne pieniądze, zarówno po stronie organizatorów, jak i potencjalnej sprzedaży dóbr luksusowych prezentowanych podczas show. Decyzja o odwołaniu pokazu niesie za sobą niewyobrażalne koszty. Tym bardziej doceniamy decyzję taką, jak ta Giorgio Armaniego, który w obliczu ekspresowego rozprzestrzeniania się koronawirusa w wersji Omicron w Europie i na świecie postanowiła odwołać najbliższe pokazy mody.

Reklama

- Ta decyzja została podjęta z wielkim żalem i po uważnej refleksji w świetle pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej. Jak wielokrotnie podkreślał projektant, pokazy są kluczowymi i niezastąpionymi okazjami do prezentowania mody, ale zdrowie i bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i publiczności, ponownie musi być priorytetem – czytamy w oświadczeniu domu mody Giorgio Armani.

Pewne jest więc, że zarówno pokaz mody męskiej Giorgio Armaniego we Florencji, jak i kolekcja Armani Privé planowana na Paris Fashion Week Haute Couture nie odbędzie się.

Co ciekawe, decyzja o odwołaniu styczniowych pokazów włoskiego projektanta do złudzenia przypomina tę, która miała miejsce zaledwie dwa lata temu, gdy epidemia COVID-19 dopiero nabierała rozpędu. To właśnie wtedy Giorgio Armani jako pierwszy projektant na świecie zdecydował się odwołać pokaz z powodu koronawirusa. Ówczesna decyzja włoskiego projektanta okazała się – niestety – prorocza.

Pokazy mody w Mediolanie i Paryżu - czy odbędą się? 

Wielu fanów mody zastanawia się, czy w obliczu tych doniesień i rozprzestrzeniania się wysoce zaraźliwego wariantu Omicron, wielkie tygodnie mody w ogóle się odbędą. Czy inne domy mody pójdą w ślad Giorgio Armaniego i zaczną odwoływać najbliższe pokazy?

Na ten moment pokazy mody w Pitti Uomo we Florencji wciąż są planowane, podobnie jak męskie tygodnie mody w Mediolanie i Paryżu, a także Paris Fashion Week Haute Couture.

- Doskonale rozumiemy decyzję pana Armaniego o odwołaniu swojego pokazu mody – skomentował prezes włoskiej Camera Della Moda Carlo Capasa, dodając, że obecnie we Włoszech eventy mogą odbywać się pod warunkiem, że uczestnicy mają aktualny paszport covidowy, a także noszą maseczki.

- Być może w nadchodzących dniach nastąpią pewne zmiany w kalendarzu Tygodnia Mody – podsumował.

W ślady Giorgio Armaniego poszła również marka Brunello Cucinelli, która zrezygnowała z prezentowania swojej kolekcji w Pitti Uomo.

Poszczególne kalendarze tygodni mody są obecnie zmienianie i dostosowywane do wymogów sytuacji. Jeśli więc dojdzie do pokazów mody w ramach najbliższych eventów, z pewnością będą one wyglądać inaczej, niż zwykle.