Estee Lauder przejmuje Toma Forda 

Przejęcie marki Tom Ford przez Estée Lauder Companies jest jak dotąd największą transakcją, jaką na przestrzeni lat zrealizował koncern. Gigant kosmetyczny, który w swoim portfolio posiada m.in. marki MAC czy Clinique, związany jest z domem mody Tom Ford Beauty od 2006 roku, rozwijając jego linię zapachową oraz kosmetyczną. Teraz – po ogłoszeniu przez Toma Forda, że wycofuje się z branży - Estée Lauder Companies postanowiło kupić cały dom mody słynnego projektanta i tym samym wypłynąć na szerokie modowe wody.

Reklama

 

Estee Lauder wchodzi na rynek modowy 

Jak podaje Cosmetics Business, transakcja przejęcia kosztować będzie koncern 2,8 mld dolarów, a Estée Lauder Companies zwyciężył w negocjacjach m.in. z takimi gigantami modowymi jak Kering, do którego należą m.in. Alexander McQueen czy Gucci.

Fabrizio Freda, dyrektor generalny ELC, wyznał, że przejęcie „odblokuje nowe możliwości” dla marki Tom Ford.

- Nie mógłbym być bardziej zadowolony z tego przejęcia, ponieważ Estée Lauder Companies to idealne miejsce dla marki – podsumował sam Tom Ford, który – jak podają media – ustąpi ze stanowiska dyrektora generalnego i kreatywnego z końcem 2023 roku.

- Estée Lauder Companies byli niezwykłymi partnerami od pierwszego dnia, kiedy założyłem firmę i jestem podekscytowany, widząc ich jako zarządców luksusu w kolejnym rozdziale marki Tom Ford – podsumował projektant.

Domenico De Sole, prezes Tom Ford i wieloletni partner biznesowy projektanta, również pozostanie w marce do czasu odejścia Toma Forda.

Eksperci szacują, że Tom Ford, który posiadał około 64 proc. udziałów w firmie, otrzyma około 1,1 mld dolarów z całej transakcji. Natomiast luksusowa firma Zegna, która wcześniej była inwestorem domu mody, otrzyma teraz licencję na biznes odzieżowy w domu mody Tom Ford od ELC. Natomiast długoletni licencjobiorca okularów Marcolin pozostanie producentem okularów Toma Forda.

- Jesteśmy podekscytowani ciągłością, jaką wnoszą do marki Marcolin i Zegna, a ich niezłomne zaangażowanie w jakość, luksus i rzemiosło pomoże nam wprowadzić tę markę do świata mody – podsumował Fabrizio Freda.

Marka Tom Ford została założona przez projektanta w 2005 roku, odnosząc ogromne sukcesy sprzedażowe na całym świecie. Estee Lauder Companies, które rok później przejęło Tom Ford Beauty, rozwinęło biznes, który był prawdziwą perełką w portfolio Estee Lauder.