Vicuña - najcenniejszy materiał na świecie

Od prekolumbijskiej historii po współczesne zastosowanie w szyciu na miarę - Vicuña (Wikunia) od dziesięcioleci zdobywa serca wszystkich, którzy umiłowali sobie modowy luksus. Ta wyjątkowa wełna zostawia w tyle nawet najwyższej jakości kaszmir, a tym bardziej klasyczną wełnę.

Reklama

Posiadanie elementów garderoby, w których składzie króluje Vicuña, świadczy o statusie. Niewiele marek modowych ma dostęp do tego surowca, a ceny szalików czy płaszczów z niego wykonanych wahają się od 1,5 tysiąca dolarów do nawet 60 tysięcy dolarów.

I właściwie już sam ten fakt mógłby przekonać nas do tego, że Vicuña rzeczywiście może należeć do kategorii najdroższych materiałów na świecie - ale co tak naprawdę wpływa na jego cenę?

 

Dlaczego Vicuña - cenna wełna z andyjskich alpak

Sama nazwa Vicuña mówi nam już wiele o wartości tego materiału. Pochodzi on od alpak rasy Wikunia, które wędrują po południowoamerykańskich Andach i dziś uważane są za gatunek zagrożony. Według znawców spowodowane jest to prawdopodobnie nadmierną hodowlą wielbłądów w epoce kolonialnej.

Na szczęście jednak od lat 60. XX wieku populacja Wikunii powoli zaczęła się odradzać. Przyczyniło się do tego przede wszystkim stworzenie ściśle chronionych siedlisk, które wspiera finansowo m.in. włoska marka Loro Piana współpracująca z rządem peruwiańskim i społecznościami andyjskimi od 1994 roku.

Marka przyczyniła się także zaniechania pełnych okrucieństwa praktyk strzyżenia alpak przez Inków. Dzięki jej działaniom aktualnie zwierzęta strzyżone są w ściśle kontrolowanych warunkach.

Niemniej jednak samo pochodzenie Vicuñy uważa się za jeden z głównych czynników wpływających na jej wysoką cenę. Kolejnym jest natomiast trudność we frezowaniu futra wikunii w gotowy surowiec.

Włókna tej wełny mają średnicę 10-13 mikronów, a ich długość wynosi 20-25 mm - przy nieodpowiednim mieleniu mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone. Z tego względu na świecie istnieje tylko kilka młynów, które są w stanie pracować nad Vicuną. 

- Delikatność tego włókna sprawia, że musimy być ostrożni na każdym, nawet najmniejszym kroku. Prawda jest taka, że przędząc je, farbując, tkając czy wykańczając, możemy przynieść więcej szkody niż pożytku. Ostrożność to klucz do sukcesu – powiedział w rozmowie z Robb Report importer tkanin James Sheed.

Wyroby wełniane z Wikunii – luksus szyty na miarę

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, wyroby wełniane z Wikunii to towar luksusowy, który produkuje się na wyjątkowo niewielką skalę. Zwykle są to: skarpetki, swetry, płaszcze, szaliki czy garnitury należące do serii limitowanych.

Materiał ten występuje w 22 kolorach, choć za najbardziej pożądane uważa się odcienie brązu, czerni oraz beżu. Dlaczego? Ponieważ to właśnie te kolory charakteryzują naturalny wygląd alpak. W innym przypadku wełna musiałaby zostać zafarbowana, na co nie chcą zgadzać się zwłaszcza ci najbardziej świadomi konsumenci.

Największymi odbiorcami Wikunii są Chiny, Włochy, Anglia oraz Niemcy, natomiast jedną z najbardziej kultowych marek oferujących produkty z tego materiału jest oczywiście sama Loro Piana - choć w ostatnich latach dostęp do niego otrzymały także marki Ermenegildo Zegna, Johnstons of Elgin, Paolo Martorano oraz Scabal.

 

Wikunia kontra kaszmir – czy warto przepłacać?

Biorąc pod uwagę ogromną wartość Vicuñi,coraz częściej porównuje się ją z kaszmirem. Według ekspertów krawiectwa jest to jednak zabieg zupełnie bezcelowy. Dlaczego? Ponieważ są to materiały zupełnie innego gatunku – w sensie dosłownym i przenośnym.

Z punktu widzenia zaopatrzenia bardziej rygorystyczne przepisy regulujące hodowlę i strzyżenie wikunii sprawiają, że jest to znacznie rzadsza tkanina: to jeden z głównych powodów, dla których raczej nie spotkamy się z promocją oferującą produkty Vicuña. Ale ekskluzywność to nie jedyna przewaga Wikunii nad kaszmirem.

- Delikatność i miękkość Wikunii są znacznie bardziej wyczuwalne niż w przypadku kaszmiru. Wystarczy tylko jej dotknąć, by wiedzieć, że kaszmir znajduje się kilka poziomów niżej – dodaje James Sheed.