Jeansy to najpopularniejszy element garderoby zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Przez dekady na ich temat pojawiło się miliony różnych wariantów – mamy mom jeans, boyfriend jeans, skinny jeans czy rurki. Każdy z nich stał się totalnym fenomenem z dwóch powodów: po pierwsze, pasują do wszystkiego i po drugie, zawsze wyglądają świetnie!

Reklama

Jednak historia jeansowych spodni to wciąż skrywa przed nami wiele ciekawych detali. Czy wiecie, skąd wzięły się nity w kieszeniach jeansów i do czego służy mała jeansowa kieszonka?

Do czego służą nity przy kieszeniach jeansów?

Metalowe guziczki, które pojawiają się przy kieszeniach jeansów, to nity. Gdy w 1873 roku Jacob W. Davis i Levi Strauss opatentowali ten rodzaj spodni dla robotników i pracowników fizycznych, ich najważniejszą cechą miała być wytrzymałość.

Niestety w krótkim czasie zweryfikowano, że rogi kieszeni bardzo szybko wycierają się, przez co jeansy traciły na praktyczności. Aby jednak nie dać za wygraną, twórcy postanowili umiejscowić przy każdej kieszeni metalowe nity, będące wzmocnieniem dla całego modelu.

I tak nity w jeansach pozostały z nami do dziś – choć my traktujemy je raczej jako element czysto ozdobny.

Do czego służy mała kieszonka w jeansach?

Czy ta mała kieszonka w jeansach może być praktyczna? Właściwie jedyne, co się w niej zmieści to ewentualnie agrafka czy malutkie kolczyki. Wielu uważało również, że jest to kieszonka na prezerwatywę…

Jednak jej pierwotne przeznaczenie było zupełnie inne. Podpowiedzią niech będzie sama nazwa kieszonki – „watch pocket”. Zaprojektowano ją w jeansach z myślą o kowbojach.

Na Dzikim Zachodzie, gdzie jeansy były bardzo powszechne, każdy szanujący się kowboj nosił zegarek na łańcuszku. Właśnie po to, by schować w niej zegarek, twórcy jeansów stworzyli małą kieszonkę, która funkcjonuje w jeansowych spodniach do dziś.

Wiedzieliście o zastosowaniu tych dwóch elementów? My byliśmy maksymalnie zaskoczeni!