RZYM: Valentino na Schodach Hiszpańskich

W zeszłym tygodniu cały świat mody żył sporem pomiędzy dwoma gigantami na rynku mody luksusowej. Wszystko zaczęło od spektakularnego pokazu mody Valentino, który odbył się w równie spektakularnym miejscu – na Schodach Hiszpańskich w Rzymie. I to właśnie lokalizacja okazała się punktem zapalnym w sporze między Valentino a Diorem.

Reklama

8 lipca 2022 luksusowy dom mody Valentino zaprezentował swój pokaz haute couture na Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Pierpaolo Piccioli - dyrektor kreatywny Valentino -  przyciągnął tłum gwiazd filmowych i postaci ze świata mody, w tym Anne Hathaway, Annę Wintour, Naomi Campbell, Andrew Garfielda czy  Kate Hudson.

Oczywiście wcześniej włoski dom mody uzyskał wszystkie niezbędne pozwolenia od władz miasta, zapewniając jednocześnie pobliskie sklepy detaliczne, że „gwarantuje bezproblemowy ruch pieszy”.

Z tego też powodu decyzja zorganizowania pokazu mody w tak spektakularnym miejscu nie spotkała się z żadnym sprzeciwem - a jednak zdaniem przedstawicieli domu mody Dior rzeczywistość znacznie różniła się od obietnic...

Dior żąda od Valentino 100 tysięcy euro za pokaz mody w Rzymie

Podobno butik Diora przy Schodach Hiszpańskich w Rzymie przez długi czas pozostawał pusty, ponieważ klienci już od popołudnia zostawali zatrzymywani przy barierkach zabezpieczającymi miejsce pokazu – czyli innymi słowy - zdaniem przedstawicieli Diora - ruch pieszy, wbrew zapewnieniom, został jednak zablokowany.

W efekcie przedstawiciele domu mody Dior zażądali od Valentino odszkodowania w wysokości 100 tysięcy euro. Co więcej, kwota miała być uiszczona w ciągu 15 dni.

Powołano się przy tym nie tylko na sam fakt zorganizowania pokazu, ale także na jego porę. Jak stwierdzono, piątkowe wieczory generują w butikach największy ruch, co przekłada się na dochody danego butiku. 

Cała sprawa wydawała się dosyć poważna, ponieważ manager butiku Diora przy Schodach Hiszpańskich w Rzymie zagroził także, że wszelki sprzeciw wobec zapłaty będzie wiązał się z bardziej zdecydowanymi działaniami marki.

 

Valentino nie zapłaci odszkodowania dla Dior?

Wszystko wskazuje jednak na to, że po tygodniowym sporze emocje opadły. Według nowych doniesień zagranicznych mediów, Dior wycofał swoje żądania wobec Valentino.

Jak podje The Reuters, francuski dom mody wycofał się ze wcześniejszych roszczeń „w świetle przyjaznych relacji między dwoma Maisonami”. Póki co jednak  żadna z marek nie zabrała głosu w tej sprawie.