Luksusowa biżuteria z kolekcji Anne Eisenhower na sprzedaż

Tego lata na aukcję w Christie's trafi wyjątkowa kolekcja biżuterii, którą przez lata zbierała znana projektantka wnętrz Anne Eisenhower. Aukcja, która rozpocznie się 7 czerwca 2023 roku, zatytułowana jest "The Magnificent Jewels of Anne Eisenhower", czyli wspaniałe skarby Anne Eisenhower. 

Reklama

 

Wśród 30 aukcyjnych propozycji eksperci wyróżnili tzw. „wielką czwórkę” – diamenty, szafiry, rubiny i szmaragdy – a także wyjątkowe klejnoty historyczne i współczesne. 

Z pewnością aukcja po zmarłej w 2022 roku amerykańskiej projektantce wnętrz spotka się ze sporym zainteresowaniem ze strony miłośników biżuterii. 

- Anne miała środki na zakup niesamowitych dzieł biżuterii, którą jak raz zobaczysz, już nigdy o niej nie zapomnisz - mówi Lisa Hubbard, starsza doradczyni w Christie's Jewellery.

Marlene Dietrich i Jarretière - bransoletka Van Cleef & Arpels

Gwiazdą wspomnianej aukcji ma być kultowa rubinowo-diamentowa bransoletka "Jarretière" od Van Cleef & Arpels, którą Marlena Dietrich kupiła w 1937 roku.

Legendarna aktorka nosiła ją m.in. w filmie "Trema" Alfreda Hitchcocka w 1950 roku. Aktorka była również w niej widziana podczas rozdania Oscarów w 1951 roku.

Eksperci szacują, że bransoletka Marleny Dietrich może zostać wylicytowana za nawet 4,5 miliona dolarów.

- Bransoletka Marleny Dietrich jest tak dramatyczna, tak hollywoodzka, jest arcydziełem pod każdym względem – najwspanialsze rubiny, diamenty, oprawy. Nie da się jej porównać do niczego innego — mówi Lisa Hubbard.

Warto zaznaczyć, że Anne Eisenhower po zakupie tej imponującej bransoletki zleciła firmie Van Cleef & Arpels wykonanie naszyjnika i kolczyków do kompletu. Wszystkie trzy projekty również są dostępne na tej aukcji.

 

Biżuteria vintage z kolekcji Anne Eisenhower

Na aukcji "The Magnificent Jewels of Anne Eisenhower" znajdą się jeszcze inne skarby, na które warto zwrócić uwagę. Lisa Hubbard wymienia szafirowo-diamentowy naszyjnik i kolczyki „Waterfall” również od Van Cleef & Arpels. Szacuje się, że naszyjnik sprzeda się za 300-500 tys. dolarów.

Baszyjnik i kolczyki „Waterfall” Van Cleef & Arpels. / materiały prasowe Christie's Baszyjnik i kolczyki „Waterfall” Van Cleef & Arpels. / materiały prasowe Christie's

Kolejnym niezwykłym okazem jest bransoletka „Moonlight Rose” Tiffany & Co., datowana na około 1925. W okresie art deco królowały monochromatyczne wzory geometryczne. Tutaj zostały do tego wykorzystane kolorowe kamienie, co sprawia, że projekt jest niezwykle rzadki. Jego wartość to 500-700 tys. dolarów.

Bransoletka „Moonlight Rose” Tiffany & Co. / materiały prasowe Christie's Bransoletka „Moonlight Rose” Tiffany & Co. / materiały prasowe Christie's