Sankcje przeciwko Rosji – embargo na rosyjskie diamenty?

Już od dawna Polska i kraje bałtyckie postulują o zakaz importu rosyjskich diamentów, które zalewają europejski rynek jubilerski. Niestety weto w tej sprawie zawsze podnosiła Belgia. Przyczyną sprzeciwu Belgii były dochody, jakie z rosyjskich diamentów czerpie Antwerpia, czyli światowe centrum tego surowca. To właśnie przez Antwerpię przechodzi około połowa światowego rynku diamentów oszlifowanych oraz 40 proc. diamentów przemysłowych.

Reklama

 "The Guardian" już w zeszłym roku zauważył, że przed inwazją na Ukrainę 25 proc. surowych diamentów przechodzących przez Antwerpię pochodziło z Rosji. Według statystyk Narodowego Banku Belgii, w 2021 roku kraj ten zakupił rosyjskie diamenty o wartości 1,8 mld euro, a w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 roku – 1,2 mld euro.

 

Rosja prowadzi wojnę za dochody z diamentów

W 2022 roku eksport diamentów przyniósł Rosji zysk w postaci 4,5 mld dolarów. Z czego znaczna część dochodów pochodziła z Belgii. I to właśnie za te pieniądze prowadzona jest wojna na Ukrainie. 

- Wpływy z tej produkcji przynoszą korzyści państwu, które prowadzi z premedytacją, niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojnę – ocenił George Cajati z amerykańskiego Departamentu Stanu, cytowany przez ‘’New York Times’’.

Belgia nie chce już "krwawych diamentów" z Rosji? 

Belgia - mimo moralnej presji wywoływanej przez Ukrainę i państwa ją wspierające, jak dotąd kontynuowała import rosyjskich „krwawych diamentów”. Nie przeszkodziło w tym nawet przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który w marcu w belgijskim parlamencie powiedział, że „pokój jest wart więcej niż jakiekolwiek diamenty”. 

Teraz, w pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, jest szansa na wpisanie rosyjskich diamentów na dziesiątą listę sankcji wobec agresora. Z Brukseli dobiegają głosy, że Belgia nie chce być już postrzegana jako państwo, które czerpie korzyści z diamentów eksportowanych przez Rosję.

 

Skąd pochodzą twoje diamenty, czyli pomysł na identyfikację

Aby sankcje wobec rosyjskich diamentów były skuteczne, rząd belgijski chce opracować rozwiązania na skalę międzynarodową. Najlepsza wydaje się identyfikacja diamentów. Obecnie diamenty klasyfikuje się na podstawie cech jakościowych, takich jak waga, kształt czy kolor. Pochodzenie wydobywcze było do tej pory uważane za nieistotne podczas procesu wyceny i sortowania. Teraz informacja o kraju wydobycia surowca nabrała znaczenia.