Kristen Stewart, czyli współczesna Coco Chanel 

Kim byłaby Coco Chanel, gdyby żyła w czasach nam współczesnych – jak wyglądałaby, jaki miałaby styl, jakie wyznawała wartości, jak traktowała modę? – te pytania kilka miesięcy temu zadała sobie z pewnością dyrektor kreatywna domu mody Chanel, Virginie Viard. Ku zaskoczeniu wszystkich projektantka „Nową Coco” odkryła w… Kristen Stewart – hollywoodzkiej aktorce i ambasadorce Chanel od 2013 roku.

Reklama

- Nieważne, czy ubieram Kristine, czy inne kobiety, muszę czuć, że podobają się im te ubrania. Wśród otaczających mnie ludzi to właśnie Kristen Stewart najbliższa jest Gabrielle Chanel, przynajmniej mojemu wyobrażeniu o niej. Rozumie dom mody CHANEL i jego ubrania, a wraz z nią staje się jeszcze bardziej nowoczesny. Ta kolekcja to także ona – powiedziała dyrektor kreatywna Virginie Viard, komentując swoją najnowszą kolekcję.

I tak oto amerykańska aktorka Kristen Stewart stała się główną inspiracją kolekcji Chanel na wiosnę-lato 2023, która została zaprezentowana podczas Paryskiego Tygodnia Mody w Grand Palais Ephémère.

 

Chanel Wiosna-Lato 2023 - końcowe wyjście modelek / materiały prasowe CHANEL Chanel Wiosna-Lato 2023 - końcowe wyjście modelek / materiały prasowe CHANEL

Chanel - sen paryskiej nocy 

Pokaz rozpoczął się prezentacją filmu przygotowanego przez znany w świecie mody duet Inez & Vinoodh. Inspiracją do jego powstania był francuski melodramat z początku lat 60-tych – „Zeszłego roku w Marienbadzie” Alaina Resnaisa. Jednak w najnowszy, kilkuminutowym dziele gwiazdą ekranu była nie Delphine Seyrig, a Kristine Stewart , która wędruje po ulicach Paryża, snuje się po słynnej Rue Cambon i podróżuje sennym paryskim metrem.

Po kilku minutach przenosimy się na pokaz mody, gdzie Rianne Van Rompaey prezentuje pierwszą stylizację Chanel. Czarna szyfonowa peleryna niczym mgiełka okala całą sylwetkę, odsłaniając ultra nowoczesną bluzę. Jednak i tutaj dostrzec możemy nutę nostalgii w postaci nadruku starych, czarno-białych fotografii. Ten ukłon w stronę przeszłości, starego Paryża i dziedzictwa wielkiej Gabriele Coco Chanel będzie widoczny niemal w każdym zestawie.

- Nie jest już ważne, aby wiedzieć, kim jesteś i czego chcesz. Ważne jest, aby każdego dnia spalić to, co było wczoraj, wyciągnąć z przeszłości to, co najlepsze i zacząć wszystko od nowa – twierdzi Virginie Viard i dokładnie – sylwetka po sylwetce, prezentuje swoją filozofię tworzenia.

Szlachetny tweed, białe kwiaty kamelii, eleganckie połączenie czerni i bieli, perły i jedwabie, akcenty żywcem zaczerpnięte z paryskiego kabaretu – to wszystko projektantka Chanel chciała zachować z przeszłości. Klasyczne motywy łączy z nowoczesnością – luzem, prostotą, wygodą, pewnością siebie współczesnej kobiety.

Wszystko to prezentowane w aurze starego kina, fotograficznych kolaży z przeszłości, do której idealnie pasuje Kristen Stewart - współczesna Coco.

Chanel Wiosna-Lato 2023 / materiały prasowe CHANEL Chanel Wiosna-Lato 2023 / materiały prasowe CHANEL

To pokaz bez „fajerwerków”, szokowania i manipulowania widownią. Chanel nie chce podążać tą drogą. W dobie wielu kryzysów, w tym wielkiego kryzysu klimatycznego, trendy i „modowe szoki” przestają mieć znaczenie.

Prawdziwą wartością jest więc tylko to, co trwałe, szlachetne, ponadczasowe. Wiekowy dom mody Chanel ma to wszystko, a Virginie Viard zdaje sobie z tego doskonale sprawę. Wyciąga więc z przepastnego „kufra historii” najwspanialsze pomysły założycielki, nadając im nowoczesny sznyt. Czuć w tym dobrego ducha Gabrieli Chanel!