Chanel haute couture wiosna-lato 2023 - w królestwie zwierząt Gabrielle 

Rue Cambon 31 w Paryżu – ten adres zna chyba każda miłośniczka i każdy miłośnik mody. To właśnie tutaj w 1910 roku początkująca, ale przebojowa, pełna energii i wiary we własne siły Gabrielle Chanel otworzyła swój pierwszy salon z kapeluszami. Z czasem miejsce to ewoluowało, stając się nie tylko butikiem, ale również pracownią haute couture, by ostatecznie poszerzyć się o prywatny apartament Coco Chanel. Co prawda legendarna projektanta traktowała swoją rezydencję wyłącznie wizerunkowo i praktycznie w niej nie nocowała, jednak udało jej się stworzyć niezwykłe miejsce. W tym swoistym „sanatorium pod klepsydrą” główną rolę odgrywały rzeźby, rysunki i bibeloty przedstawiające przeróżne zwierzęta – ptaki, jelenie, sarny, żaby, lwy czy wielbłądy.

Reklama

Właśnie tym niezwykłym apartamentem zainspirowała się Virginie Viard, przygotowując kolekcję Chanel haute couture wiosna-lato 2023. Współtwórcą pokazu był dobry przyjaciel projektantki Xavier Veilhan, który odpowiadał za część scenograficzną i wizualną wydarzenia, a modelki poruszały się po wybiegu w myśl muzyki przygotowanej przez Sèbastiana Telliera. Cała trójka postawiła sobie jeden wspólny cel: zinterpretować na nowo wnętrzarskie bestiarium Gabrielle Chanel, wlać w projekty i sam pokaz ducha dawnej epoki, a jednocześnie odkryć punkty styczne z tym, co „tu i teraz”.

– Lubię, kiedy wybucha cudowność i przerywa bieg wydarzeń – komentuje projektantka i dodaje, że wraz z Xavierem Veilhanem, który wyreżyserował również film promujący kolekcję, udało się jej stworzyć prawdziwe królestwo wyobraźni.

Chanel haute couture wiosna-lato 2023 / materiały prasowe Chanel Chanel haute couture wiosna-lato 2023 / materiały prasowe Chanel

Chanel - przeszłość kontra przyszłość

Chanelowskie imaginarium zaprezentowane podczas Paryskiego Tygodnia Mody to prawdziwa karnawałowa parada, podczas której modelkom towarzyszy kilkanaście papierowych kolosów zwierząt stworzonych przez Xaviera Veilhana. Zwierzęce akcenty zdominowały także same projekty Virginie Viard. Haftowane kotki, króliki, jaskółki czy sarenki przyozdabiają niemal każdy element kolekcji. Towarzyszą modelkom niczym wierni przyjaciele, „strażnicy wyobraźni”, talizmany chroniące przed złymi mocami. W projektach nie mogło również zabraknąć kamelii – głównego symbolu domu mody Chanel.

Tkaniny użyte do stworzenia sukienek i kombinezonów to jedwabny tiul, tafta, organza, krepa z żorżety i koronka chantilly. Wszystko to zmieszane w perfekcyjny sposób i podane w formie falbanek, plis, kokard, sznurówek i przezroczystości tworzy stylizacje bardzo kobiece, ale jednocześnie lekkie i dziewczęce, eleganckie i wyrafinowane, ale z nutą poczucia humoru.

Chanel haute couture wiosna-lato 2023 / materiały prasowe Chanel Chanel haute couture wiosna-lato 2023 / materiały prasowe Chanel

Smaku całej kolekcji dodają kontrasty. Gruby klasyczny tweed „puszcza oko” do zwiewnych koronek i tiulów, geometryczne wzory mieszają się z bogactwem cekinów, kroje z lat 30-tych, które z taką lubością nosiła Coco Chanel krzyżują się z zabawnymi mini spódniczkami rodem z pokazów cheerleaderek. 

W każdym z projektów widoczne jest wiekowe rzemiosło Mètiers d’art, inicjatywy wspierającej finansowo lokalnych rzemieślników w różnych dziedzinach, od haftu po modniarstwo, od tweedu po dekoracje kwiatowe.

Stylizacje wzbogacone zostały o biżuterię z jubileuszowej kolekcji High Jewellery „1932”, która jest hołdem dla kolekcji „Bijoux de Diamants”, stworzonej przez Coco Chanel 90 lat temu.

Chanel haute couture wiosna-lato 2023 / materiały prasowe Chanel Chanel haute couture wiosna-lato 2023 / materiały prasowe Chanel

Najnowszy pokaz Chanel tradycyjnie zamknęła panna młoda, choć jej kreacja odbiegała od klasycznych sukien ślubnych. Zwiewna mini sukienka bez ramiączek obsypana została haftowanymi jaskółkami, a na szyi modelki pojawiła się biała mucha. Złote botki w stylu belle epoce dopełniły całość. Tak oto nieco zawadiacka i bardzo dziewczęca suknia ślubna w doskonały sposób podsumowała wizję Virginie Viard:

- Ubrania pozostają lekkie, kobiece, przeznaczone do noszenia.

Zobacz całą kolekcję Chanel haute couture wiosna-lato 2023 w galerii.