Chanel w hołdzie rzemieślnikom 

Chanel Métiers d'Art to coroczny pokaz, który skupia się na mistrzowskiej pracy poszczególnych rzemieślników współpracujących z francuskim domem mody. 7 grudnia 2021 roku Maison Michel (modyści), Goossens (złotnicy), Lemarié (wytwórnia piór), Massaro (szewcy) i Lesage (hafciarze) połączyli swoje siły i wspięli się na wyżyny kreatywności, by stworzyć wyjątkowy pokaz modowej sztuki.

Reklama

Miejscem najnowszego Chanel Métiers d'art była przestrzeń 19M. To właśnie do tego miejsca wymyślonego przez Chanel i zaprojektowanego przez Rudy’ego Ricciottiego przenieśli się rzemieślnicy ze wszystkich pracowni rozsianych po całym Paryżu.

- To rozległa, bardzo otwarta przestrzeń, z fasadą ozdobioną nitkami białego betonu, ogrodem, pięknymi chodnikami i dużą galerią, w której będą również odbywać się wystawy – opisuje dyrektor artystyczna Chanel Virginie Viard.

Choć na pokazy Chanel zaproszenie otrzymują tylko najważniejsi ludzie w branży oraz najsławniejsze gwiazdy, pandemia zmieniła podejście francuskiego domu mody do elitarności. Chanel Métiers d'art. 2021/2022 można było również oglądać online, dzięki czemu przekaz francuskiej legendy mógł dotrzeć na każdy kontynent i do każdego fana mody.

Tuż przed pokazem widzowie mogli obejrzeć krótki artystyczny film, do którego choreografię wymyślił Dimitri Chamblas, a w pudełkach z zaproszeniami znalazły się teksty raperów - Claude'a MC Solaara, Abd Al Malika - oraz pisarzy, takich jak: Sarah Chiche, Anne Berest i Nina Bouraoui. Wszyscy oni przelali na słowa to, jak widzą i jak czują maisons d’art Chanel.

Kolejną niespodzianką kolekcji była seria pocztówek stworzonych przez REMEMBERS, które przedstawiają poszczególne modele kolekcji Chanel Métiers d'art.

 

Chanel otwiera się na generację Z

Co znajdziemy w samej kolekcji? Tegoroczna Métiers d'Art, choć od swoich początków w 2002 roku skupiała się na pracy utalentowanych rzemieślników, nigdy wcześniej nie poświęciła im tak wiele uwagi, jak w najnowszej kolekcji. 11 rzemieślniczych pracowni Chanel było dla Viriginie Viard dosłownie źródłem inspiracji. Praca u podstaw podszyta została sporą dawką rockowości, tak charakterystycznej dla projektantki.

Tweedowe kurtki z bluzowymi rękawami, hafty inspirowane ulicznymi graffiti, rozpięte oversize’owe płaszcze noszone do legginsów o długości capri czy mnóstwo cekinów – to wszystko odnaleźć można w Métiers d'Art 2021/2022. W poszczególnych projektach doszukać się można inspiracji zaczerpniętych z architektury 19M, ale też szerokiego otwarcia się na generację Z.

To z pewnością jedna z najbardziej spójnych, a jednocześnie świeżych i odważnych kolekcji Viriginie Viard dla Chanel.

Zobaczcie galerię najnowszego pokazu Chanel Métiers d'Art 2021/2022!