Romantyczny minimalizm Chanel 

Podczas gdy Daniel Roseberry w Schiaparelli proponuje fanom mody kosmiczny maksymalizm, dom mody Chanel stawia na szlachetność, romantyzm i prostotę, wracając do klasycznych modeli i materiałów i bazując na najwyższym rzemiośle.

Reklama

Minimalizm to słowo klucz do najnowszej kolekcji Chanel zaprojektowanej przez Virginne Viard. Teoretycznie „zwyczajne” stylizacje, kompletnie oderwane od tego, co rozumiemy przez pojęcie haute couture, przemawiają do nas swoich subtelnym pięknem. Jest w nich miękkość, cisza, harmonia. Właśnie tak Virginne Viard „czuje” współczesny luksus. W końcu coraz mniej wokół nas, i wewnątrz nas, potrzeby zabłyśnięcia, zrobienia „wow”, ekstrawagancji.

Chanel zatem jest co prawda pod prąd klasycznemu haute couture, skoncentrowanemu na wytwornych i spektakularnych sukniach na czerwone dywany, ale jednocześnie idzie z duchem czasów, w których żyją ich klienci.

To jednocześnie powrót do tego, co swoim klientkom – zmanierowanym wielką belle epoque – proponowała przed wiekiem Coco Chanel. Klasyczne i proste kroje, misterność detali, uniwersalne i ponadczasowe rozwiązania, które sprawdzą się w wielu sytuacjach – to wszystko odnaleźć można w najnowszej kolekcji Chanel haute couture wiosna-lato 2022.

Charlotte Casiraghi na koniu na pokazie Chanel 

Jedyną „ekstrawagancją”, którą dostrzec można w najnowszym pokazie Chanel, jest Charlotte Casiraghi jadąca na koniu, ale i tu trzeba wejść głębiej i zrozumieć, że koń to w przypadku pokazu Chanel tylko (i aż!) symbol – naturalnego piękna, harmonii, romantycznej natury i dostojeństwa zarazem.

Chanel - nowoczesność z archiwum 

Oprócz powyższej inspiracji Virginie Viard sięgnęła także do przepastnych archiwów domu mody Chanel i oparta swoją kolekcję o najbardziej szlachetną i klasyczną twórczość Coco Chanel. Tak oto powstała kolekcja łącząca w sobie świeżość i prostotę, romantyzm i dziewczęcą radość, jasność oraz wygodę. Elementy sportowe w genialny sposób łączą się tu z eleganckimi tweedowymi żakietami, bluzki i spódnice mini „utkane” z misternej koronki łączą się z mięsistą kratką, a romantyczne szyfonowe suknie obsypane kwiatami mieszają się z elementami sportowej elegancji w postaci marynarskich pasków.

Scenografię do pokazu Chanel haute couture stworzył Xavier Veilhan, a za muzykę odpowiadał Sebastien Tellier. Ten pierwszy, oprócz pokazu, wyreżyserował również film zapowiadający kolekcję z Charlotte Casiraghi w roli głównej.