Cannes 2023. Natalie Portman w replice legendarnej kreacji Diora

Większość festiwali, niezależnie od ich tematyki, jest nieodłącznym świętem mody. Tak też jest w przypadku Festiwalu Filmowego w Cannes, podczas którego byliśmy świadkami wyjątkowych modowych momentów.

Reklama

Jednym z najbardziej zapadających w pamięć akcentów będzie zachwycająca kreacja Natalie Portman. Na premierze swojego filmu "Majowy grudzień" aktorka pojawiła się w legendarnym projekcie Christiana Diora z kolekcji jesień/zima 1949/50.

Natalie Portman w sukni Diora na festiwalu w Cannes 2023 / Getty Images Natalie Portman w sukni Diora na festiwalu w Cannes 2023 / Getty Images

Suknia Junon Christiana Diora z 1949/1950

Natalie Portman na czerwonym dywanie zjawiła się oczywiście w replice ikonicznej sukni. Junon Christiana Diora jest bajecznym projektem bez ramiączek. Górę stanowi gorset w kolorze kości słoniowej, ale to dół sukni skupia na sobie całą uwagę. 

Spódnica składa się z wielu warstw płatków jedwabnego tiulu, które ozdobione są skomplikowanym haftem przypominającym rybie łuski. Kaskadowo opadające warstwy przypominają kielich rozwijającego się kwiatu.

W kolekcji jesień/zima 1949/50 Christian Dior stworzył dwa siostrzane projekty. Junon została nazwana na cześć rzymskiej bogini, żony Jowisza. Drugą, równie zachwycającą suknią jest Wenus.

Obie kreacje przez wiele lat były wystawiane w muzeach. Teraz jednak nie można ich nigdzie obejrzeć.

 

Cannes 2023. Natalie Portman w replice sukni Diora - marka kopia czy klasyka? 

Kreacja Natalie Portman podzieliła publiczność. Jedni są zachwyceni, że legendarny projekt utrzymywany jest przy życiu. Sceptycy natomiast krytykowali suknię aktorki, twierdząc, że jest tylko marną kopią oryginału. Według nich niektórych elementów zwyczajnie nie da się odtworzyć.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że kreacja Natalie Portman nie pochodzi z domu Diora. Projekt repliki przygotował Zuhair Murada

Natalie Portman w replice sukni Diora w Cannes / Getty Images Natalie Portman w replice sukni Diora w Cannes / Getty Images

Wykorzystanie oryginalnej Junon jest zwyczajnie niemożliwe. Suknia razem z siostrzaną Wenus znajduje się w Muzeum Sztuk Pięknych w San Francisco, które otrzymało je w formie darowizny w 1949 r. Przedstawiciele instytucji zaznaczają, że kreacja jest tak delikatna, że każdy jej ruch może spowodować zniszczenie.