Balenciaga - czy to początek końca? 

Jeszcze na początku 2022 roku Balenciaga zajmowała pierwsze miejsce w kwartalnym rankingu najbardziej pożądanych marek modowych LYST. Wówczas pozycja ta nie była dla nikogo zaskoczeniem. Słynny dom mody miał dobre oko do nawiązywania obiecujących współprac i konstruowania wyjątkowych projektów. A jednak ostatnie miesiące mocno nadszarpnęły wizerunek Balenciagi, a co za tym idzie, wpłynęły na wybory konsumentów.

Reklama

Dowodem na to jest chociażby ranking najbardziej pożądanych marek LYST w IV kwartale 2022 roku. Według danych, Balenciaga spadła nie tylko z pierwszego miejsca, ale wypadła z pierwszej dziesiątki!

Warto wiedzieć, że analizy ekspertów LYST bazują przede wszystkim na big data, sprawdzając, które marki w danym momencie interesują konsumentów, a które nie. Biorąc pod uwagę tak rychłą degradację Balenciagi, można sądzić, że upadek nastąpił z ogromnym hukiem.

 

Kontrowersyjne kampanie degradują Balenciagę

Czy można się temu dziwić? Raczej nie. Punktem zwrotnym dla Balenciagi była z pewnością oburzająca kampania reklamowa z działem dzieci i z motywami BDSM. 

Dzieci w towarzystwie misiów ubranych w erotyczne kostiumy, dokumenty sądowe związane ze sprawami pedofilii i detale w formie łańcuchów – wszystko wskazuje na to, że żadne przeprosiny, ani oświadczenia marki, nie wymażą z pamięci klientów tych skandalicznych zdjęć. 

Oliwy do ognia dolały antysemickie wypowiedzi Kanye'a Westa, który jeszcze do niedawna był topową twarzą związaną z marką Balenciaga. Po coraz głośniejszych i coraz bardziej kontrowersyjnych wypowiedziach rapera Balenciaga postanowiła zerwać z nim wszelkie stosunki biznesowe. 

 

Tak oto legendarny dom mody Balenciaga z samego szczytu zainteresowania i sprzedaży spadł na... dno. Czy się podniesie z upadku? Wiele zależy od przedstawicieli i twórców Balenciagi, choć na pewno w czasach wielu kryzysów nie będzie łatwo... 

Wiemy zatem, że Balenciaga wypadła z pierwszej dziesiątki LYST. Kto natomiast znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej pożądanych marek IV kwartału 2022?

PRADA najpopularniejszą marką modową w IV kwartale 2022

Pomijając sprawę Balenciagi, warto zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w historii rankingów LYST na pierwszym miejscu znalazła się Prada, degradując tym samem Gucci na drugie miejsce. Moncler natomiast przeskoczył aż 14 pozycji, zajmując ostatnie miejsce na podium.

Poniżej przedstawiamy pełen ranking najbardziej pożądanych marek w IV kwartale według LYST:

1. Prada

2. Gucci

3. Moncler

4. Miu Miu

5. Valentino

6. Bottega Veneta

7. Loewe

8. Dior

9. Dolce Gabbana

10. Yves Saint Laurent

11. Balenciaga

12. Nike

13. Versace

14. Fendi

15. Louis Vuitton

16. Diesel

17. UGG

18. Burberry

19. Coach

20. Jacquemus