Krata Burberry na Wyspach Kanaryjskich

Jeśli natknęliście się na zdjęcia przedstawiające wulkan pokryty kratą Burberry, musicie wiedzieć, że nie jest to kolejna magiczna sztuczka Photoshopa. To nowa kampania marki - Burberry Landscapes - która zainspirowana została podróżami Elsie Bourberry. 

Reklama

Wulkan, o którym mowa znajduje się na wyspie El Hierro należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich. To właśnie tutaj na początku XX wieku dotarła Elsie Burberry,  synowa Thomasa Burberry’ego. Podobno krajobraz tego miejsca zachwycił ją tak bardzo, że nie chciała się z nim rozstać. I trudno się dziwić, bo jest naprawdę piękny, a bogactwo przyrodnicze El Hierro docenione zostało m.in. przez organizację UNESCO. 

Co ciekawe, El Hierro to jedyna wyspa na świecie, którą uważa się za samowystarczalną. Zasila ją wyłącznie odnawialna energia wiatrowa. 

Dom mody Burberry postanowił połączyć historię Elsie Burberry i współczesne ambicje ekologiczne El Hierro w jedną historię. Tak powstał pierwszy element projektu Burberry Landscapes. 

 

Burberry Landscapes - zrównoważona kampania reklamowa 

Marka zwróciła się z prośbą o pomoc do kubańsko-amerykańskiego artysty Jorge Rodrígueza-Gerada, który uważany jest za prawdziwego mistrza sztuki wizualnej. Ten postanowił poeksperymentować i po wielu miesiącach rozmyślań w końcu stworzył na wulkanie w El Hierro kraciasty kwadrat. Projekt wykonano wyłącznie za pomocą farb na bazie mleka i innych naturalnych składników.

Patrząc z góry, charakterystyczne geometryczne paski beżu, czerwieni, czerni i bieli pokrywały falujący krajobraz i naśladowały tym samym słynny szalik, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych akcesoriów Burberry wprowadzonych w latach 70-tych XX wieku. 

Innowacyjna instalacja Burberry powstawała długo, ale nie przełożyło się to na kwestię jej żywotności. Już po kilku tygodniach nie było po niej śladu. Została zdmuchnięta z miejsca przez wiatr i zmyta przez wodę. 

Mimo to, medialny sukces reklamowego projektu zachęcił markę do wykonania podobnego zabiegu, tyle że w innej części świata.

 

Burberry na łąkach w RPA

Miejscem akcji dla drugiej instalacji Burberry była łąka w Overberg, regionie położonym na wschód od Kapsztadu w RPA. Tym razem koncepcja była jednak trochę inna.

Na początku grudnia 2022 roku marka zleciła lokalnym ekspertom zasadzenie kwiatów na łące tak, by układały się w kratę stworzoną na podobiznę projektu Jorge Rodrígueza-Gerada. Jako bazę wybrano rodzime afrykańskie stokrotki i pachnące miodem Helichrysum petiolare.

Burberry zależało na tym, by w odróżnieniu od sytuacji na wulkanie, instalacja przetrwała nieco dłużej. Kwiaty przyciągały życiodajne owady, natomiast woda z zapory deszczowej odżywiała rośliny. Ostatecznie, po tygodniu, całość trafiła na kompost.

Choć to dopiero drugi projekt z cyklu Burberry Landscapes, liczymy na to, że już niebawem będziemy mogli podziwiać kolejne jego odsłony. Choć to jedna z najbardziej ulotnych kampanii reklamowych, jakie znamy, jest naprawdę przepiękna, a przy tym znacznie mniej szkodzi środowisku.