Usuwanie tłuszczu z policzków - nowy trend w medycynie estetycznej 

Rok 2022 w sektorze beauty z pewnością należał do powiększania ust. Wypełnianie warg kwasem hialuronowym stało się bardzo powszechne, niezależnie od wieku czy zasobności portfela. Na horyzoncie jednak pojawia się nowy trend medycyny estetycznej - usuwanie tłuszczu z policzków!

Reklama

Całe zamieszanie wokół usuwania tłuszczu z policzków jest sprawką mediów społecznościowych. Według danych przekazywanych przez Google Trends popularność tego zabiegu z dnia na dzień wzrosła o 100 proc. I trudno się dziwić.

W grudniu 2022 roku na Instagramie i TikToku zaczęło pojawiać się coraz więcej postów i realsów „przed i po” zabiegu usuwania poduszek Bichata. 

Mocno zarysowane kości policzkowe, wyostrzone rysy twarzy, zmiana proporcji twarzy - zabieg robił wrażenie. Kobiety na całym świecie zapragnęły pozbyć się raz na zawsze "baby face". 

 

Usuwanie poduszek Bichata – na czym polega zabieg?

Zabieg usuwania tłuszczu z policzków polega dosłownie na pozbyciu się tzw. poduszeczek Bichata, czyli struktur tłuszczowych znajdujących się pod kośćmi policzkowymi.

Przebiega to następująco: lekarz – zwykle chirurg szczękowy - robi niewielkie nacięcie na wewnętrznej stronie policzka, a następnie usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej. Cały zabieg trwa mniej więcej jedną godzinę, natomiast szwy ściągane są po siedmiu dniach od jego wykonania.

Gabinety medycyny estetycznej podkreślają, że procedura jest bezbolesna i jednorazowa, a rekonwalescencja trwa od dwóch do trzech tygodni. Brzmi nie najgorzej.

Usuwanie tłuszczu z policzków - ile kosztuje? 

Po przeanalizowaniu ofert polskich klinik medycyny estetycznej możemy stwierdzić, że ceny usunięcia poduszek Bichata są różne. Koszt zabiegu waha się od 4000 zł do 8000 złotych.

 

Usunięcie poduszeczek Bichata - efekty zabiegu

Oczywiście efekty usunięcia poduszek Bichata są zadowalające i – jak wspomnieliśmy wcześniej – zabiegu nie trzeba powtarzać.

Jeśli jednak mamy mówić o konkretach, to pobudki do jego wykonania są następujące:

  • poprawa konturu twarzy,
  • widoczne podkreślenie kości policzkowych,
  • poprawa ogólnego wyglądu twarzy,
  • odmłodzenie twarzy,
  • zaostrzenie rysów twarzy 

 

Zresztą o efektach nie ma co mówić, wystarczy spojrzeć na Instagram celebrytek, w tym Sophie Turner, Belli Hadid, Lei Michelle czy Chrissy Teigen.

 

Usuwanie tłuszczu z policzków – dla kogo?

W gabinetach medycyny estetycznej zabieg pozbycia się poduszeczek Bichata polecany jest wszystkim, którzy chcą podkreślić kości policzkowe bez użycia jakichkolwiek wypełniaczy.

Lekarze zauważają także, że sprawdzi on się osobom, które przeszły zabieg chirurgicznej plastyki żuchwy w celu zmniejszenia podbródka lub szczęki. 

Ale - jak w przypadku każdego zabiegu - są również skutki uboczne. 

 

Czy usuwanie tłuszczu z policzków jest bezpieczne?

W opozycji do promujących ten zabieg celebrytek, staje wielu lekarzy – również prężnie działający w mediach społecznościowych.

Zapisała się w tym szczególnie dr Ellen Gendler, certyfikowana dermatolożka, która stwierdziła, że „usuwanie tłuszczu z policzków to prawdopodobnie najgłupszy trend, z jakim spotkała się od dłuższego czasu”. Skąd tak radykalna reakcja ekspertki?

Okazuje się bowiem, że pozbywanie się poduszeczek Bichata z czasem doprowadza do przedwczesnego starzenia się skóry. Brak tłuszczu w policzkach sprawia, że po latach twarz wygląda na wychudzoną, przypominającą wyglądem twarz wiekowej babuszki.

@ellengendlermd

Buccal fat removal is the worst thing a young person could do to a face. Trends come and go, but fat will be gone forever. And as you age, you will wish you had not done something so foolish. And surgeons remember our oath- do no harm! #buccalfatremoval #buccalfat #buccal #buccalfatpadremoval #buccalfatpadsculpting #buccalremoval #buccalfatpad #dermatologytiktok #skincare101

♬ Monkeys Spinning Monkeys - Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

A wiedzieć trzeba, że kiedy raz już pozbędziemy się tłuszczu z policzków, już nigdy go nie przywrócimy. Oczywiście, że można zastosować wypełniacz, ale nigdy już nie uda nam się osiągnąć naturalnego, młodego wyglądu – wystarczy spojrzeć na niektóre celebrytki, żeby wiedzieć, że igranie z naturą niesie spore ryzyko... 

Wydaje się zatem, że wykonanie zabiegu powinna poprzedzać długa refleksja, budowanie argumentów „za i przeciw” oraz – oczywiście – konsultacja z wyspecjalizowanym lekarzem.

 

Usuwanie tłuszczu z policzków poprawia samoocenę? 

Gdybyśmy powiedzieli, że usuwanie tłuszczu z policzków jest złe i wszyscy powinniśmy zniszczyć ten trend w zarodku, bylibyśmy niesprawiedliwi. Każdy żyje według własnych zasad. W sieci istnieje mnóstwo postów i komentarzy osób, które podkreślają, że pozbycie się poduszeczek Bichata podniosło ich samoocenę, ale czy tak jest w rzeczywistości? Problem samoakceptacji zdecydowanie leży głębiej... 

Zatem, widzimy w tym zabiegu pewien niepokojący aspekt – czy aby nie jest to kolejna narracja budująca nowe, nieosiągalne kanony piękna?

W czasach, kiedy wszyscy dążymy do samoakceptacji, normalizowania różnego typu sylwetek, kształtów twarzy czy rozmiarów, wydaje się on nieco destrukcyjny. 

Wydaje nam się zatem, że w tym przypadku „złotym środkiem” będzie prawda. Chcemy poddać się zabiegowi usuwania tłuszczu z policzków? Wszystko jest dla ludzi. Nie wmawiajmy jednak innym, że tego typu efekt da się osiągnąć dietą bądź ćwiczeniami. Ważne też jest, by zadać sobie pytanie, po co tak naprawdę to robimy - dla siebie czy może dla innych? Jeśli to drugie, pewne jest, że nasza twarz z czasem znów przestanie się nam podobać, nawet bez poduszeczek Bichata, i zapragniemy kolejnych "eskperymentów".