Moda na wiosnę 2022: Boski kosmos Schiaparelli 

- Jest takie słowo w języku francuskim, które określa stan umysłu, kiedy jedziesz po klifie i masz nagłą ochotę zjechać z drogi – wyjaśniał źródło swoich inspiracji Daniel Roseberry na łamach brytyjskiego Vogue’a. - Nazywa się to „zewem pustki” (l’appel du vide) – dodał.

Reklama

Właśnie l’appel du vide jest motywem przewodnim najnowszej kolekcji Schiaparelli, która została zaprezentowana w poniedziałek 24 stycznia w ramach trwającego Paris Fashion Week haute couture.

- Jak tworzyć wysoką modę, jak tworzyć sztukę, w czasie pandemii? – z pewnością to pytanie pojawiało się w głowie dyrektora kreatywnego Schiaparelli wiele razy, zanim rozpoczął pracę nad najnowszą kolekcją. Daniel Roseberry zajrzał więc w głąb siebie i odkrył, że to, co łączy współczesnych ludzi to wielkie pragnienie ucieczki, najlepiej gdzieś w międzygwiezdną przestrzeń, w kosmos!

Schiaparelli haute couture wiosna-lato 2022 / Getty Images Schiaparelli haute couture wiosna-lato 2022 / Getty Images

Zainspirowany filmami science-fiction (zarówno klasycznymi, jak i tymi współczesnymi) stworzył kolekcję, w której tajemniczy wszechświat pełen znaków i symboli miesza się z magią snu, od początków związaną z domem mody Schiaparelli.

Torebka w kształcie saturna - Schiaparelli haute couture wiosna-lato 2022 / Getty Images Torebka w kształcie saturna - Schiaparelli haute couture wiosna-lato 2022 / Getty Images

Ten „zew pustki”, surrealizm i pragnienie zrozumienia kosmosu wybrzmiewa z najnowszych prac Daniela Rosebberry’ego i zachwyca nas spektaklem doskonałego krawiectwa, kunsztu i kreatywności, siłą rażenia detali. Któż inny, jeśli nie dom mody Schiaparelli mógł w tak doskonały i malowniczy sposób opowiedzieć tę historię.

Złoty maksymalizm 

W przestrzeniach wiekowego Petit Palais wiosenno-letnia kolekcja Schiaparelli nabrała mocy. Galaktyczne motywy - promienie Słońca, pierścienie Saturna i kosmiczne układy przypominające naukowe prace Mikołaja Kopernika, mieszały się z motywami zaczerpniętymi z mitów i baśni, w których kosmos i niebo odgrywały niemal zawsze kluczową rolę. Wiele projektów miało również odniesienia religijne. Złote promienie słońca na sukni i kapeluszu przypominają promienie monstrancji, a biało-czarna suknie to zmodyfikowane habity zakonne. Kapelusze z szerokim rondem otaczały głowy modelek jak aureole na Madonnie – jeden był nawet ozdobiony krzyżem na spodzie.

Torebka - bagietka - Schiaparelli haute couture wiosna-lato 2022 / Getty Images Torebka - bagietka - Schiaparelli haute couture wiosna-lato 2022 / Getty Images

Wszystko, jak na Układ Słoneczny przystało, oblane jest złotem, jakby dotknięte klątwą przeklętego Midasa! Nawet paryskie bagietki całe zrobione są ze złota.

- To maksymalizm, ale nie krzykliwość – twierdzą modowi eksperci i trudno się z nimi nie zgodzić. Być może odczytywalibyśmy to inaczej, gdyby w kolekcji pojawiło się więcej koloru. Tymczasem Daniel Rosebberry, decydując się na czerń i biel, nie tylko stonował wydźwięk swoich projektów, ale też pokazał, jak można nosić jego surrealistyczną, wysoką modę poza Petit Palais.

Pantofle ze złotą klamrą, torebka w kształcie Saturna, a może kapelusz ze złotym rondem – wystarczy choćby jeden, mały element zaczerpnięty z tego boskiego pokazu haute couture, a każda nasza stylizacja, nawet ta najprostsza i najbardziej minimalistyczna, zamieni się w prawdziwe dzieło sztuki!