Szefostwo BBC uznało, że mniej formalny ubiór reporterów telewizji informacyjnej BBC News sprawi, że przekaz stacji będzie bardziej autentyczny. W związku z tym już część dziennikarzy dostała wytyczne mówiące o tym, żeby zrezygnować z garniturów i garsonek.

Reklama

BBC zmienia dress code 

Serwis "Deadline" donosi, że dziennikarze pracujący w nowej stacji BBC otrzymali maila o zmianach w dress codzie reporterów. 

Naja Nielsen – dyrektorka działu digital w BBC - potwierdziła te doniesienia i poinformowała media, że pracownicy BBC od tego tygodnia nie są już zobowiązani do noszenia na wizji garniturów, krawatów, garsonek czy innych bardzo formalnych elementów garderoby.

 - Bycie spoconym i brudnym jest bardziej wiarygodne, niż gdy wyglądamy, jakbyśmy właśnie wrócili z ceremonii rozdania nagród czy z wykwintnego przyjęcia – powiedziała Naja Nielsen w rozmowie z "Deadline".

BBC rezygnuje z garniturów i garsonek - nowy dress code / Unsplash BBC rezygnuje z garniturów i garsonek - nowy dress code / Unsplash

 

Pokolenie TikToka a klasyczne BBC

Decyzja o zmianie dress codu w BBC wynika z potrzeby dotarcia do najmłodszego pokolenia, które ceni sobie autentyczność, a strój formalny nie pomaga w osiągnięciu tej autentyczności.

W dotarciu do młodszego odbiorcy pomóc mają również relacje reporterów nagrywane smartfonami, które wydają się bardziej wiarygodne niż przekazy z profesjonalnej kamery poddane montażowi. Pokolenie TikToka ceni sobie przekaz informacji zupełnie na innych zasadach niż starsi ludzie przyzwyczajeni do tradycyjnego, formalnego wydania wiadomości.

Zmiany w ubiorze będą dotyczyć jednak jedynie dziennikarzy pracujących poza studiem. Prezenterki oraz prezenterzy pracujący przed kamerą w studiu nie zostaną objęci nowymi zasadami – nadal będą obowiązywać ich stroje formalne. 

 

BBC News – nowy kanał brytyjskiego nadawcy

Zmiany dotyczące ubioru, wiążą się nie tylko z aspiracją autentyczności, ale również  z powstaniem nowego kanału informacyjnego należącego do BBC. Mowa o BBC News, który połączy krajową stację BBC News Channel z międzynarodowym BBC World News.

BBC News w ciągu dnia będzie nadawać z Londynu, a w nocy z Waszyngtonu i Singapuru. Menedżerowie BBC przekonują, że to szansa na stworzenie najlepszego kanału informacyjnego na świecie, odpowiadającego aktualnym oczekiwaniom odbiorców. BBC planuje uruchomić kanał 3 kwietnia 2023 roku.