TRENDY NA JESIEŃ 2022: Barbiecore podbija świat mody 

Pamiętacie mini spódniczki Paris Hilton, pierzaste płaszcze Elle Woods z „Legalnej Blondynki” i ekstremalnie różowe stylizacje Sharpay Evans z „High School Musical”? W latach 2000 nazwalibyśmy to zwykłą modą – nieco kiczowatą – ale jednak modą. Dziś trend Barbiecore ponownie podbija ulice (i profile na Instagramie czy TikToku), choć tym razem nie chodzi tylko i wyłącznie o ubrania…

Reklama

Zabawkowa biżuteria, obcisłe mini, lateksowe płaszcze i mnóstwo, mnóstwo różu – tak w ogromnym skrócie można opisać elementy stylizacji propagowane przez trend Barbiecore, który, jak sama nazwa wskazuje, inspiracje czerpie prosto od kultowych lalek Barbie.

Mówiąc o tego typu stylu, powinniśmy zakładać, że debatujemy na temat mody lat 2000, ale nic bardziej mylnego. Nadchodząca premiera filmu „Barbie” z Margot Robbie i Ryanem Goslingiem, a także kolekcja „PP Pink” Valentino zainspirowały cały świat do ponownego pokochania różu w stylu „Life in plastic is fantastic”!

Anne Hathaway na pokazie Valentino w Rzymie / Getty Images Anne Hathaway na pokazie Valentino w Rzymie / Getty Images

PP Pink Valentino, czyli nowa wizja świata Pierpaolo Piccioli

Tak, pokaz Valentino jesień-zima 2022/2023 poruszył cały świat mody. Skąd pomysł na różową estetykę nadchodzących miesięcy? Dyrektor kreatywny marki - Pierpaolo Piccioli – wyznał, że kolekcja „PP Pink” miała być podkreśleniem faktur, oderwaniem od oczywistości.

- Pomyślałem o Lucio Fontanie i jego sposobie wycinania obrazów, aby znaleźć nową przestrzeń. Chciałem chwili zastanowienia… czułem, że muszę używać mniej. Artyści monochromatyczni używali jednego koloru, aby uwidocznić inne rzeczy – tłumaczył Pierpaolo Piccioli tuż po pokazie nowej kolekcji Valentino.

Zatem sam róż w „PP Pink” miał stać gdzieś na boku, choć trudno było go przeoczyć. Wybieg roił się od modelek ubranych w różowe, bieliźniane mikro topy, królewskie peleryny i mini sukienki, co szybko stało się jedną z najważniejszych modowych koncepcji nadchodzącego sezonu.

 

TikTokowa miłość do Barbiecore

Od tej pory TikTok dosłownie oszalał na punkcie hasztagu #barbiecore. Znajdziemy pod nim wiele inspiracji dotyczących tego, jak kupować, co kupować i w jaki sposób to wszystko stylizować, aby wyglądać jak rasowa Barbie.

Justine Soranzo w różowej sukni podczas Copenhagen Fashion Week - Spring 2023 / Getty Images Justine Soranzo w różowej sukni podczas Copenhagen Fashion Week - Spring 2023 / Getty Images

 

I tu pojawia się pytanie: co się stało z erą naturalności, którą budowaliśmy przez ostatnie sezony? Czy odeszła już w zapomnienie, a na jej miejscu ponownie pojawią się sztuczne rzęsy, ekstremalnie opalona skóra i blond loki?

Okazuje się, że nie. Barbiecore to coś więcej niż ubrania, a sama Barbie to przede wszystkim osobowość.

 

Barbiecore - manifest nowoczesnej kobiecości 

Trend na Barbiecore wiąże się z manifestacją współczesnej kobiecości. Jeśli ktoś z was oglądał kiedyś „Legalną Blondynkę”, z pewnością wie, jak potraktowano prześliczną Elle Woods, gdy ta próbowała swoich sił na Harvardzie.

Długowłosa blondynka ubrana w róż nie była traktowana poważnie przez swoich rówieśników na uczelni – co ostatecznie okazało się wielkim błędem. 

Przykład „Legalnej Blondynki” wydaje się idealny do wytłumaczenia, na czym polega fenomen Barbiecore. Kobiety ponownie zakładają na siebie różowe ubrania, ale nie dlatego, że chcą wrócić do swoich lat dzieciństwa. Po prostu chcą nosić róż i już! Niezależnie od tego, co noszą, chcą być traktowane poważnie. 

Barbiecore zatem to symbol walki ze stereotypami na temat kobiety, jej piękna, jej roli społeczenej. 

Poza tym dziś nasza kochana Barbie także nie jest postrzegana jedynie jako piękna lalka. Przedstawia się ją na wiele sposobów – jako matkę, sportsmenkę, nauczycielkę, astronautkę, lekarkę, badaczkę i tak dalej. Świetnie obrazuje to Barbie stworzona na wzór Jane Goodall.

I tak trend Barbiecore powoli zakorzenia się w społeczeństwie – dla jednych jako moda, dla innych jako ideologia. A co wy o nim myślicie? Hot or not?