Niebezpieczny trend na TikToku: "Barbie botoks"

Popularny w mediach społecznościowych trend „Barbie botoks” pierwotnie został opracowany, jako sposób na silne bóle migrenowe i intensywne napięcie szyi. Szeroko stosowany w celach medycznych, teraz stał się trendem kosmetycznym i sposobem na wysmuklenie i wydłużenie szyi.

Reklama

"Barbie Botoks" to zabieg medycyny estetycznej, który polega na wstrzyknięciu w mięśnie czworoboczne szyi toksyny botulinowej, czy botoksu. Zabieg od lat służy pacjentom zmagającym się z nadmiernym napięciem mięśni szyi, a także migrenami. Od niedawna, promuje się go jako sposób na wyszczuplenie ramion i wydłużenie szyi. Wszystko za sprawą popularności w mediach społecznościowych. Hasztag #barbiebotox ma ponad 10 mln wyświetleń na TikToku.

 

"Barbie botoks": Jak to działa?

Kiedy botoks jest wstrzykiwany do mięśni, zatrzymuje połączenie z nerwem. Z czasem prowadzi to do osłabienia i paraliżu mięśni. Pośrednio mięsień się kurczy. Efektem są zmiany wizualne, które utrzymują się od 3 do 5 miesięcy. Jednak dla osób bez wskazań medycznych do przeprowadzenia zabiegu procedura może źle się skończyć.

- Jeśli botoks zostanie podany nieprawidłowo lub w niewłaściwej dawce, może całkowicie sparaliżować mięsień. Jeśli jest na szyi, może wpływać na zdolność do prawidłowego trzymania głowy w górze — powiedział dr Parisha Acharya w rozmowie z CNN na temat zabiegu.

"Barbie botoks" w salonie kosmetycznym

W związku z popularnością trendu na horyzoncie pojawiło się jeszcze jedno ryzyko. W Polsce wiele gabinetów kosmetycznych w swojej ofercie posiada zabiegi z wykorzystaniem botoksu – usunięcie uśmiechu dziąsłowego, podniesienie linii brwi, lip lift, a teraz… Barbie botoks.

Należy pamiętać, że wszystkie zabiegi tego rodzaju powinny być przeprowadzone pod czujnym okiem lekarza, który dodatkowo ma odpowiednie kwalifikacje do podawania określonej substancji. Tylko lekarz jest w stanie określić potrzeby medyczne i zdecydować o podaniu „Barbie botoksu”. Z przypadku wykonania go dla korzyści wizualnych, możemy nabawić się poważnych problemów zdrowotnych, w tym wad postawy.

Biznes medycyny estetycznej: Popyt rodzi podaż

Światowy rynek iniekcji do 2032 roku ma wzrosnąć dwukrotnie, osiągając wartość ponad 36 mld dolarów. Według badań przeprowadzonych przez Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej, od roku 2017 roku odnotowano ponad 50-procentowy wzrost mało inwazyjnych procedur, w tym z wykorzystaniem botoksu. 

Aktualnie tiktok'owy trend - choć nie ma nic wspólnego z filmem Grety Gerwig "Barbie", to chętnie korzysta z jego popularności. Wiele gabinetów oferuje swoje usługi posługując się logiem firmy Mattel, a także filmowymi kadrami. 

Zanim jednak zdecydujemy się na zabieg, skonsultujmy się z lekarzem i przemyślmy, czy "Barbie botoks" naprawdę jest nam potrzebny. 

Barbie botoks - nowy niebezpieczny trend na TikToku / kadr z filmu Barbie Barbie botoks - nowy niebezpieczny trend na TikToku / kadr z filmu Barbie