Saint Laurent otwiera własne studio filmowe 

Luksusowe domy mody to dziś nie tylko miejsca sprzedające drogie ubrania i torebki. To również marki pełne pasji i kreatywności, które chętnie poszerzają swoją działalność o kolejne sfery życia – gastronomia (Prada), design i aranżacja wnętrz (Giorgio Armani) czy motoryzacja (Hermès x Bugatti).

Reklama

Mimo wielu przykładów poszerzania swojej działalności, żadna z dotychczasowych luksusowych marek nie zdecydowała się na ruch, który właśnie wykonał dom mody Saint Laurent. Francuska marka modowa ogłosiła właśnie, że otwiera własną wytwórnię filmową!

Filmowe studio Saint Laurent Productions rozwijane będzie pod skrzydłami obecnego dyrektora kreatywnego marki, Anthony’ego Vaccarello. Natomiast pierwsze filmy krótkometrażowe mają zostać zaprezentowane już podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.

The Director’s Cut - wiosenna kampania Saint Laurent z udziałem od lewej: Abel Ferrara, David Cronenberg, Jim Jarmusch, Pedro Almodóvar / Saint Laurent, foto: David Sims The Director’s Cut - wiosenna kampania Saint Laurent z udziałem od lewej: Abel Ferrara, David Cronenberg, Jim Jarmusch, Pedro Almodóvar / Saint Laurent, foto: David Sims

 

Anthony Vaccarello na czele Saint Laurent Productions

Anthony Vaccarello, który dołączył do Saint Laurent w 2016 roku, powiedział w rozmowie z WWD, że studio filmowe zapewni mu „możliwość poszerzenia wizji, jaką mam dla Saint Laurent, poprzez medium, które jest bardziej trwałe niż ubrania”.

- Nadal możesz zobaczyć film za 10 lub 30 lat, jeśli jest dobry. W pewnym sensie tworzenie filmu może mieć większy wpływ na ludzkość niż sezonowa kolekcja modowa. Dla mnie jest to naturalne rozszerzenie innej dziedziny twórczości, być może bardziej ogólnej i popularnej – dodał projektant, który w wielu wywiadach przyznawał, że kino jest jedną z największych jego pasji, zaraz po modzie.

Grupa Kering, która jest właścicielem domu mody Saint Laurent, oczekuje, że filmowe studio będzie w pełni rentowne, a tworzone przez Saint Laurent Productions będą pojawiać się na kluczowych festiwalach filmowych, ale będą dystrybuowane w kinach i na popularnych platformach streamingowych.

Pedro Almodovar w wiosennej kampanii Saint Laurent / materiały prasowe, foto: David Sims Pedro Almodovar w wiosennej kampanii Saint Laurent / materiały prasowe, foto: David Sims

Pedro Pascal i Ethan Hawke w "Strange Way of Life" Almodovara 

Debiut wydaje się tym bardziej intrygujący, że w jednej z najnowszych produkcji, które będą prezentowane podczas Festiwalu Filmowego w Cannes 2023 jest „Strange Way of Life” w reżyserii Pedro Almodovara. W krótkometrażowym westernie w rolach głównych zobaczymy Ethana Hawke’a i Pedro Pascala, którego talent aktorki mogliśmy podziwiać w hicie HBO „The Last of Us”.

Strange Way of Life / plakat filmu Strange Way of Life / plakat filmu

„Strange Way of Life” to queerowy western, którego głównymi bohaterami są samotny rewolwerowiec Silva (Pedro Pascal) oraz szeryf Jake (Ethan Hawke), którzy przed laty byli dobrymi przyjaciółmi.

- Mogę powiedzieć, że jest w nim wiele elementów typowych dla westernu – zdradził Pedro Almodovar. - Jest w nim rewolwerowiec, akcja toczy się na ranczu, jest też szeryf – ale ma też coś, czego nie znajdziecie w większości westernów. Jest w nim nowy rodzaj dialogu, którego chyba nigdy nie było w westernie między dwoma mężczyznami.

Krótkometrażowy film „Strange Way of Life” trwa pół godziny i na ten moment nie wiemy, czy pojawi się w tym roku w kinach w Polsce.

Pedro Pascal w westernie Pedro Pascal w westernie
Saint Laurent Productions współpracuje również obecnie z takimi reżyserami jak Paolo Sorrentino, David Cronenberg, Jim Jarmush czy Wong Kar Wai. Z informacji, które potwierdził Anthony Vaccarello wynika również, że studio planuje produkować maksymalnie trzy duże filmy rocznie.