Fioletowa suknia księżnej Diany sprzedana za rekordową sumę

Kilka dni temu na aukcji Sotheby's w Nowym Jorku pojawiła się jedna z ulubionych sukni księżnej Diany - fioletowa empire dress projektu Victora Edelsteina.

Reklama

Ostatni raz kreacja ‘’królowej ludzkich serc’’ sprzedana została tuż po jej śmierci w 1997 roku za ponad 24 tys. dolarów - i już wtedy kwota sprzedaży wzbudzała sensację. 

W tym roku jednak licytacja przekroczyła wszelkie oczekiwania ekspertów, bo suknia sprzedała się za 604 tysiące dolarów, czyli przeszło pięć razy więcej niż przypuszczano. Stała się zatem najdroższą suknią noszoną przez zmarłego członka rodziny królewskiej! Tylko... co kryje się za tą ogromną wartością? 

 

 

Fioletowa suknia księżnej Diany na sprzedaż

Projekt Victora Edelsteina, który przypadł do gustu księżnej Dianie, był częścią jesiennej kolekcji z 1989 roku. Popularny wśród brytyjskich elit projektant przy jej tworzeniu inspirował się stylem hiszpańskich infantek.

To suknia bez ramiączek w kolorze bakłażana. Dekolt przypomina kształt serca, a dolna część kreacji ma kształt tulipana. Suknia została wykonana z aksamitu i zapina się na trzy guziki znajdujące się na plecach.

Suknia została wybrana przez księżną Dianę w związku z tworzeniem oficjalnego portretu księżnej. Lady Di została uwieczniona w niej na zdjęciach Lorda Snowdona. 

- Uosabiając jej ponadczasowy wdzięk i elegancję, suknia została wybrana do garderoby Diany i na zawsze uwieczniona na jej oficjalnym portrecie wykonanym przez Lorda Snowdona w 1991 roku - wspomina Christina Prescott-Walker, globalna dyrektorka Sotheby's ds. sztuki i przedmiotów na łamach Town&Country. 

Portret księżnej Diany w sukni Victora Edelsteina / Douglas Hardinge Anderson Portret księżnej Diany w sukni Victora Edelsteina / Douglas Hardinge Anderson

W tym samym roku brytyjski portrecista Douglas Hardinge Anderson przedstawił księżniczkę w dokładnie tej samej sukni i wyobraził sobie ją na tle pleneru. Malowany portret wisi obecnie na ścianach Royal Marsden Hospital Fund, organizacji, której przewodniczącą była Diana.

To, co czyni tę kreację jeszcze bardziej wyjątkową, to również fakt, że księżna Walii wystąpiła w niej w ostatniej sesji fotograficznej przed śmiercią, realizowanej w 1997 roku dla magazynu Vanity Fair. Autorem zdjęć był legendarny Mario Testino. 

Suknia księżnej Diany na sprzedaż / Sotheby's Suknia księżnej Diany na sprzedaż / Sotheby's

  

Ostatnia balowa suknia księżnej Diany

Fioletowa suknia księżnej Diany w 1997 roku była częścią aukcji charytatywnej Christie's, podczas której licytowano 79 kreacji Lady Di. Zysk z aukcji przeznaczono wówczas m. in. na wsparcie organizacji zajmujących się walką z AIDS oraz rakiem.

Suknia księżnej Diana została zlicytowana wówczas przez nowojorskiego prywatnego kolekcjonera za ponad 24 tys. dolarów. Księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym niedługo po wspomnianej aukcji, pod koniec sierpnia 1997 roku. 

 Diana była szanowana za jej niewymuszone wyczucie stylu, co chyba najlepiej odzwierciedla ta elegancka i wyrafinowana suknia balowa - dodaje Christina Prescott-Walker z Sotheby's.