Balmain o wojnie na Ukrainie

Tegoroczne tygodnie mody po raz pierwszy od dwóch lat miały wrócić do normalności. Jednak agresja Rosji na Ukrainę zupełnie odmieniła nastrój tego wydarzenia. I choć podczas Milan Fashion Week zarówno projektanci, jak i zaproszeni goście, nie potrafili odpowiednio zareagować na tę tragiczną sytuację, cały Paris Fashion Week oddaje hołd walczącym i cierpiącym Ukraińcom. 

Reklama

Olivier Rousteing, dyrektor kreatywny Balmain, opublikował na swoim Instagramie grafikę przedstawiającą żółtą pustynię i błękitne niebo, które zdobił ogromne serce. To wyraz solidarności z wszystkimi mieszkańcami Ukrainy zmagającymi się ze skutkami bestialskiej wojny.

- Pokazując naszą kolekcję, mieliśmy świadomość, że na świecie dzieją się o wiele ważniejsze rzeczy. Trudno czuć się dobrze, koncentrować się na wybiegach i ubraniach, gdy z ciężkim serem słuchamy najnowszych wiadomości. Nasze myśli i modlitwy są z Ukraińcami. Inspiruje nas ich godność, odporność i przywiązanie do wolności – czytamy na Instagramie Oliviera Rousteinga.

Olivier Rousteing przekazał także, że każdy, kto chce się czuć mniej bezradnym, może podobnie jak on przekazać darowiznę na fundusz Emergency Ukraine przy UNHCR. Wyrazy wsparcia dla Ukraińców zakończył słowami – „Jesteśmy razem dla wolności!”

Balmain podczas Paris Fashion Week 2022

W związku z sytuacją na wchodzie Europy pokaz Balmain podczas Paris Fashion Week 2022  nie należał  jednak do tradycyjnych. Olivier Rousteing powiązał swoją kolekcję z wojną, do której zostali zmuszeni ukraińscy żołnierze i cywile.

W tle wybiegu zabrzmiała bojowa muzyka, a modele i modelki prezentowały kreacje przypominające wojenne umundurowania. Kolekcja Balmain oczywiście powstała przed wojną w Ukrainie.

 

Początkowo kuloodporne kamizelki, sprzęt wojskowy czy odzież ochronna miały zilustrować osobistą tragedię Oliviera Rousteinga, kiedy w 2020 roku w jego domu doszło do eksplozji. Ostatecznie jednak projektant wystosował oficjalne wyjaśnienie, nawiązując do aktualnej sytuacji świata.

- Ta kolekcja nie została zaprojektowana bezpośrednio jako odpowiedź na przerażającą inwazję na Ukrainę i nigdy nie odważyłbym się nawet pomyśleć o porównaniu cierpienia, przez które przechodzą nasi sąsiedzi, z problemami, przez które przechodziłem ja. Mimo to, gdy oglądamy wydarzenia ostatnich dni, mój zespół i ja przywołujemy przesłanie tegorocznego wybiegu: zjednoczeni w solidarności, polegamy na sile nadziei i prawdy, aby odeprzeć nienawiść, kłamstwa i agresję – mówi Olivier Rousteing.

Luksusowe marki jednoczą się z Ukrainą

Balmain to kolejny dom mody, który dołączył się do apelu przeciw wojnie w Ukrainie. Jak do tej pory swoją solidarność wyraziła cała grupa Kering, a także Giorgio Armani. Przeciwko wojnie Putina stanęła także sieć H&M, która zamknęła 150 sklepów na terenie Rosji

Niedawno do głosu sprzeciwu dołączyła marka Jacquemus.

- Opowiadamy się za pokojem i wspieramy pomoc medyczną oraz humanitarną dla uchodźców z Ukrainy – czytamy na Instagramie Jacqemus.