Balenciaga wspiera Ukrainę i dołącza do Światowego Programu Żywnościowego ONZ

Sytuacja w Ukrainie zmotywowała światowej klasy domy mody do jasnego i bezprecedensowego sprzeciwu wobec agresywnej polityki Rosji. Balenciaga niedługo po rozpoczęciu wojny jako jedna z pierwszych marek zadeklarowała wsparcie dla Ukraińców, ale dziś poszła o krok dalej.

Reklama

- Konflikt jest kluczowym czynnikiem napędzającym głód i naruszającym bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie. A Ukraina nie jest wyjątkiem – mówią w oficjalnym oświadczeniu przedstawiciele Balenciagi.

Tym samym Balenciaga dołączyła do Programu Żywnościowego ONZ. Dom mody zachęcił także wszystkich swoich klientów i fanów do wsparcia operacji nadzwyczajnej, której celem jest zapewnienie pomocy żywnościowej dla osób uciekających przed konfliktem w Ukrainie.

Zwrócono przy tym uwagę na zagrożony basen Morza Śródziemnego – jednego z najważniejszych elementów produkcji rolnej. Zakłócenia systemu produkcyjnego będą niosły za sobą ofiary na całym świecie.

 

Pokaz Balenciagi podczas Paris Fashion Week w hołdzie dla Ukrainy

Balenciaga poświęciła Ukrainie także swój pokaz kolekcji jesień/zima 2022 podczas Paris Fashion Week. Dyrektor kreatywny marki – Demna Gvasalia – z pochodzenia jest Gruzinem i przyznaje, że agresywne oblicze Rosji było znane jego rodzinie już od pokoleń.

- Wojna w Ukrainie wywołała ból traumy z przeszłości, którą nosiłem w sobie od 1993, kiedy to samo stało się w moim kraju. Przez konflikt w Gruzji już na zawsze zostałem uchodźcom – napisał Demna Gvasalia w notatce wręczonym gościom pokazu mody.

Podczas pokazu modelki przedzierały się przez sztuczny śnieg i rwący wiatr. Niektóre miały na sobie jedynie worki na śmieci, które miały być symbolem oblicza tragicznej wojny.