Alessandro Michele wskrzesi do życia markę Walter Albini? 

Gdyby doniesienia o tym, że Alessandro Michele chce wskrzesić markę Walter Albini okazały się prawdą, byłaby to naprawdę ekscytująca wiadomość dla branży modowej.

Reklama

Walter Albini był jedną z ciekawszych postaci w świecie włoskiej mody, a jego projekty święciły triumfy w latach 70. XX wieku. To on wprowadził na włoski rynek zasady prêt-à-porter, tworząc autorskie kolekcje, które następnie były sprzedawane w różnych butikach różnych marek. Ten innowacyjny sposób działania pozwolił mu docierać ze swoją modową wizją do szerokiego grona odbiorców.Walter Albini - prêt-à-porter, total look i marynarka 

Styl Waltera Albiniego był wielowarstwowy i składał się z wielu inspiracji zaczerpniętych od wielu projektantów i artystów, których spotkał na swojej życiowej drodze. Modową wolność Paula Poireta łączył z elementami Bauhausu, konstruktywizmu i sztuki art deco. Jego wielką muzą była Coco Chanel, ale elementy charakterystyczne dla jej twórczości starał się podawać w „nowoczesnym sosie” futuryzmu.

Elementy charakterystyczne dla mody Waltera Albiniego to m.in.: szerokie spodnie, słynna koszulowa marynarka, płaskie kołnierzyki, abstrakcyjne nadruki czy bermudy. Motywy przewodnie, które przewijały się w jego kolekcjach to m.in. znaki zodiaku, balet czy szkocki terrier. Choć tworzył zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, jednym z jego ikonicznych wizerunków była kobieta ubrana w spodnie, koszulę i marynarkę. Stworzył również podwalimy pod tzw. „total look”, w którym każdy element nawet najmniejszy dodatek, powinien współgrać z całością.

Walter Albini swoją pierwszą autorską kolekcję zaprezentował w 1975 roku. Niedługo później – choć designer był u szczytu swojej kariery – jego producenci nie byli w stanie wywiązać się z zobowiązań finansowych, a Walter Albini musiał zawiesić swoją działalność. Projektant zmarł w 1983 roku w Mediolanie w wieku zaledwie 42 lat.

 

Alessandro Michele rozmawia z holdingiem Mayhoola

Teraz do spuścizny po Walterze Albinim chce powrócić Alessandro Michele – jeden z największych wizjonerów współczesnej mody, któremu marka Gucci zawdzięcza prawdziwy renesans, potrajając dochody włoskiego domu mody.

Co ciekawe, marka Walter Albini należy do holdingu Mayhoola, którego właścicielem jest katarska rodzina królewska. W portfolio katarskiego koncernu znajdują się obecnie również m.in. Valentino czy Balmain. Alessandro Michele prawdopodobnie objąłby stanowisko dyrektora artystycznego marki Walter Albini.

Czy po 40 latach od śmierci Waltera Albiniego jego nazwisko znów stanie się wyznacznikiem luksusu, innowacji i elegancji? Jeśli to właśnie Alessandro Michele przejmie artystyczne stery w rozwoju marki, jesteśmy tego pewni!