Ranking najbardziej popularnych marek modowych na świecie 

Serwis shoppingowy Lyst to dla wielu modowy kompas wskazujący drogę do największych trendów. Platforma nie tylko sprzedaje najbardziej luksusowe ubrania i dodatki, ale też dzieli się co kwartał statystykami wyszukiwań i dokonywanych zakupów. Na podstawie tych analiz tworzy ranking najpopularniejszych marek i produktów.

Reklama

Biorąc pod uwagę, że Lyst odwiedza rocznie przeszło 150 mln użytkowników, ranking jest kluczowy zarówno dla branży mody, jak i jej fanów, a także dla tych, którzy modę traktują jak inwestycję.


A zatem, jakie marki i jakie produkty były najbardziej poszukiwane i kupowane w tym roku? Przed Wami oficjalny ranking najpopularniejszych marek modowych 2021 według Lyst.

1. Balenciaga i sneakersy „Triple S”

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje Balenciaga, a dokładnie sneakersy Balenciaga „Triple S” które biły na platformie rekordy popularności. Demna Gvasalia, dyrektor kreatywny Balenciaga, wprowadził w estetykę legendarnego domu mody mnóstwo awangardy, artyzmu i przerysowania, dzięki czemu projekty zaczęły trafiać do coraz młodszego grona odbiorców. Nie bez znaczenia z pewnością okazała się także współpraca z Kanyem Westem.

 

2. Gucci i sklep vintage Vault

Zaraz za Balenciagą na podium pojawił się kultowy dom mody Gucci. Analitycy Lyst są zdania, że wzrost popularności może mieć ścisły związek z premierą filmu „House of Gucci”, na którą cały świat czeka z coraz większym podekscytowaniem. Zainteresowanie marką przełożyło się na wyniki finansowe Gucci. Przychody w tym roku wzrosły o 86 proc.! Nie bez znaczenia była również informacja o powstaniu sklepu internetowego vintage Vault, w którym można kupić projekty Gucci sprzed lat.

Trzeba przyznać, że dyrektor kreatywny, Alessandro Michele, ma talent do trafiania w gusta coraz młodszych odbiorców. Nowa estetyka, czerpiąca inspiracje z przeszłości, okazała się strzałem w dziesiątkę.

3. Dior – Saddle Bag

Saddle Bag Dior / materiały prasowe Saddle Bag Dior / materiały prasowe

Saddle Bag Diora była jedną z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych torebek ostatnich miesięcy. Dzięki niej Dior po raz kolejny pojawiła się w czołówce rankingu Lyst. Nie bez znaczenia okazała się także zmiana estetyki domu mody, dzięki której zyskano zainteresowanie młodego pokolenia fashionistek – Chiara Ferragni przesiąkła ich projektami na dobre. Co ciekawe, niedawno Dior nawiązał także współpracę z klubem piłkarskim, Paris Saint-Germain.

 

4. Prada i powrót nylonowej torebki z 2005 roku

Nylonowa torebka Prada / materiały prasowe Nylonowa torebka Prada / materiały prasowe

Już w zeszłym roku zainteresowanie Pradą wzrosło przeszło o 200 proc. Dziś marka wciąż pozostaje na top liście za sprawą nowej wersji kultowej nylonowej torebki Prada z 2005 roku – ten dodatek pojawił się na „wish list” każdej fanki mody. Jakiś czas temu Miuccia Prada rozpoczęła także współpracę z Rafem Simonem, a nowym ambasadorem zapachów został sam Jake Gyllenhaal.

 

5. Louis Vuitton i Fornasetti

Piąte miejsce należy do Louis Vuitton, którego ambasadorką została słynna tenisistka, Naomi Osaka. Ogromnym hitem okazała się także gra mobilna, którą wypuszczono w ramach obchodów 200. urodzin założyciela marki oraz stworzenie kolekcji kapsułowej we współpracy z Fornasetti. Biorąc pod uwagę najnowszą współpracę Louis Vuitton z HoYeon Jung - aktorką z serialu "Squid Game", popularność marki z pewnością w najbliższym czasie wzrośnie. 

Louis Vuitton x Fornasetti / materiały prasowe Louis Vuitton x Fornasetti / materiały prasowe

6. Nike i Serena Williams

Popularność marki sportowej Nike wzrasta z dnia na dzień. Wygodna odzież stworzona z myślą o najbardziej wymagających sportowcach, stała się sposobem na tworzenie nowej definicji street wear. Duża dawka luzu, wygody i stylu okazała się zbawieniem w czasie kolejnych lockdownów, które odrobinę poluzowały sztywne ramy kategorii mody. Rekordy popularności biła kolekcja Serena Williams Design Crew.

 

Top 20 marek modowych 2021 według Lyst:

1. Balenciaga
2. Gucci
3. Dior
4. Prada
5. Louis Vuitton
6. Nike
7. Bottega Veneta
8. Versace
9. Fendi
10. Saint Laurent
11. Moncler
12. Burberry
13. Valentino
14. Off-White
15. Loewe
16. Alexander McQueen
17. Givenchy
18. Balmian
19. Jacquemus
20. Dolce&Gabbana