Unikatowe sneakersy Nike x Louis Vuitton

Aukcja odbyła się między 26 stycznia a 9 lutego i było to pierwsze publiczne wydanie tego konkretnego modelu butów zaprojektowanych przez Virgila Abloha w ramach kolekcji wiosna-lato 2022. Specjalna edycja sneakersów wykonana jest w całości z cielęcej skóry ozdobionej emblematycznym logotypem oraz wzorem szachownicy Louis Vuitton. Na boku podeszwy znajduje się napis „AIR” w cudzysłowach charakterystycznych dla marki Off-White. Do butów dołączana jest też pomarańczowa walizka z tłoczonymi zdobieniami LV.

Reklama

Cena wywoławcza jednej pary sneakersów wynosiła 2 tys. dolarów, a eksperci Sotheby's szacowali, że ich ostateczna kwota sprzedaży może sięgnąć 15 tys dolarów. Tymczasem większość par sprzedała się za ponad 100 tys. dolarów, a najdroższy egzemplarz - męski rozmiar 5 - został kupiony za oszałamiające 352 800 dolarów - 23 razy więcej niż zakładano!

Łączny dochód z aukcji wyniósł natomiast 25,3 mln dolarów - 8 razy więcej niż przewidywali eksperci z Sotheby's! Cała ta kwota zasili fundusz stypendialny Virgila Abloha „Post-Modern”, który wspiera edukację czarnoskórych studentów z mniej uprzywilejowanych środowisk.

Virgil Abloh – artysta, wizjoner i DJ

Virgil Abloh urodził się w roku 1980 w Rockford w Illinois w rodzinie ghańskich imigrantów. Zanim przeszedł do historii jako pierwszy czarnoskóry dyrektor artystyczny Louis Vuitton, założył kultową markę streetwearową Off-White. Słynął przede wszystkim z zacierania granic pomiędzy modą wysoką, sztuką a streetwearem oraz z odważnych kolaboracji. Jedną z najważniejszych jest współpraca Off-White i Nike. Abloh był też dyrektorem kreatywnym agencji Kanye Westa Donda, w której zaprojektował kilka kultowych okładek płyt rapera. Był także uznanym DJ-em i artystą.

Projektant zmarł 28 listopada 2021 r. w wieku 41 lat po dwuletniej walce z bardzo rzadką i agresywną formą nowotworu – naczyniakomięsakiem serca. Do końca życia pozostawał aktywny zawodowo.